Czy klimatyzacja to też wentylacja?

Czy klimatyzacja wymienia zużyte powietrze na świeże?

Czy wystarczy mieć klimatyzację zamiast rekuperacji?

Trzy pytania i trzy razy NIE. 

Klimatyzacja tylko mieli jedno i to samo powietrze usuwając z niego nadmiar wilgoci i obniżając jego temparaturę. Ale nie wymienia go, co oznacza, że w klimatyzowanym pomieszczeniu bez wentylacji oddychamy ciągle tym samym powietrzem, którego jakość z godziny na godzinę pogarsza się. 

Powietrze staje się coraz bogatsze w dwutlenek węgla, co powoduje dramatyczne obniżenie się samopoczucia, bóle głowy, zaburzenia koncentracji. 

 

klimatyzacja a wentylacja

 

 

Klimatyzacja obniża temperaturę powietrza. System grzewczy podwyższa temperaturę powietrza. Wentylacja wymienia powietrze. Razem tworzą wielką trójkę komfortu klimatycznego w domu. 

 

klimatyzacja w domu z rekuperacja

 

Klimatyzacja w domu z rekuperacją

Wysokie temperatury w lecie bywają coraz bardziej uciążliwe. Montaż systemu obniżającego temperaturę w pomieszczeniach wydaje się być konieczny, by przez te kilkanaście tygodni w roku utrzymać komfortowy klimat.

Nawet w domu o dobrze zaizolowanych ścianach i stosunkowo niewielkich przeszkleniach trudno jest zachować dogodną temperaturę w pomieszczeniach na górnych kondygnacjach.

A co dopiero w takim domu, gdzie zaplanowano ogromne, piękne okna na parterze i sporo okien dachowych na poddaszu? Oraz sporo z nich wychodzi na południe? 

 

Nie ma rady, trzeba mieć klimatyzację. 

Coraz częściej inwestorzy zdają sobie sprawę, że klimatyzacja jest jedynym sposobem na utrzymanie komfortu klimatycznego w domu. 

 

projekt domu z klimatyzacją

W tym nowoczesnym domu z rekuperacją Home Koncept-27 zaplanowano piękne narożne przeszklenie. Czy inwestor pomyśli też o klimatyzacji?

 

We właściwie zaizolowanym domu klimatyzacja może być zamontowana tylko na górnej kondygnacji. Dół - szczególnie wtedy, gdy razem z rekuperacją działa też gruntowy wymiennik ciepła - daje radę latem utrzymać komfortowo niską temperaturę. Jednak w przypadku domów z poddaszem użytkowym, w system klimatyzacji zaleca się wyposażyć wszystkie pokoje i sypialnie na górnej kondygnacji.

W przypadku domu parterowego - o ile dom ma sporo przeszkleń od strony południowej i nie posiada innego systemu wspomagającego chłodzenie, montaż klimatyzacji warto przemyśleć w salonie i sypialni na dole. 

 

Warto przy tym pamiętać:

 • zaplanuj montaż elementów odcinających dopływ promieni słonecznych do przeszkleń: markizy, rolety zewnętrzne i zasłaniaj je latem
 • zaplanuj takie usytuowanie domu względem stron świata, by największe przeszklenia nie znajdowały się od najbardziej nasłonecznionej strony budynku 
 • dobrze zaizoluj przegrody zewnętrzne

 

Klimatyzacja to nie wentylacja

Pamiętaj! Klima tylko mieli ciągle to samo powietrze. Nie wymienia go! To, że czujesz komfort, nie znaczy, że oddychasz świeżym, pozbawionym dwutlenku węgla powietrzem. Aby do wymiany powietrza dochodziło, potrzebna jest wentylacja. Najlepiej: z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. 

zobacz wykresy temperaturowe w domu z rekuperacją 

 

Jeżeli musisz wybrać, co zrobić najpierw: wentylację czy klimatyzację, wybierz wentylację. Klimatyzację - z dużo mniejszym wysiłkiem - dodasz nawet po kilku latach od zamieszkania. Z systemem wentylacji już nie pójdzie tak prosto: jest to bardziej inwazyjny system kanałów wentylacyjnych, którego rozprowadzenie w budynku najlepiej zrobić na etapie budowy domu. 

zobacz fotoreportaż z montażu klimatyzacji w domu z rekuperacją

 

Osoby, które zdecydowały się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) do dyspozycji mają jeszcze dwa inne sposoby obniżające temperaturę powietrza w domu:

 • gruntowy wymiennik ciepła (GWC)
 • jednostkę chłodzącą (np. ARTIC)

 

Żadne z powyższych rozwiązań, nie zastąpi jednak klimatyzacji.

Oczywiście, zarówno GWC, jaki i ARTIC sa pomocne przy obniżaniu temperatury powietrza nawiewanego i w określonych budynkach dadzą radę obniżyć ją do komfortowego poziomu, jednak zawsze należy liczyć sie z tym, że nie mają takiej mocy chłodzącej jak klimatyzacja. 

 

Efekt chłodzenia w przypadku GWC i ARTICa nie jest co prawda tak silny jak w przypadku klimatyzacji, posiada jednak szereg innych zalet: wykorzystuje stałą temperaturę wnętrza ziemi, obniża zużycie energii elektrycznej, wspomaga działanie rekuperatora, komfortowo obniża temperaturę nawiewanego powietrza już od wczesnej wiosny, kiedy załączanie klimatyzacji nie jest jeszcze konieczne.

Warto o nich wiedzieć wybierając system chłodzenia budynku.

 

Dlatego, kierując się doświadczeniem oraz wiedzą, by budynek był komfortowy zdecydowanie rekomendujemy montaż:

 1. systemu energooszczędnej wentylacji (rekuperacji), która zapewni stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach
 2. systemu ogrzewania, który zapewni komfortową temperaturę zimą
 3. systemu klimatyzacji, który zagwarantuje komfortową temperaturę latem 

 

 

Klimatyzacja nie jest rozwiązaniem energooszczędnym, ale znacząco poprawia klimat w domu w okresach wysokich temperatur.

Podobnie jak system ogrzewania, klimatyzacja idealnie współgra z rekuperacją: wykorzystuje parametry jednego systemu, do wzmocnienia pracy drugiego.

Rekuperacja odzyskuje bowiem chłód uzyskiwany dzięki klimatyzacji, zatem na miejsce ochłodzonego w pomieszczeniach powietrza rekuperacja nie wprowadza bezpośrednio gorącego powietrza zewnętrznego, ale powietrze już wstępnie ochłodzone w wymienniku ciepła rekuperatora chłodem odzyskanym z powietrza wywiewanego. Dzięki temu przy zachowaniu ciągłej wymiany powietrza (rekuperacja), powietrze ma przyjemną temperaturę latem (klimatyzacja) oraz zimą (system grzewczy). 

 

 

U Doradcy Rekuperatory.pl możesz skonsultować swój indywidualny przypadek. Zadzwoń: 603 446 366 lub napisz: pytania@rekuperatory.pl

 

Możesz też od razu przesłać niezobowiązujące zapytanie o montaż rekuperacji: Bezpłatne zapytanie

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie