Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo bliskie idei rekuperacji, wpisuje się bowiem w ogólnoświatowy trend energooszczędnosci polegający na ograniczeniu zużycia tzw. energii nieodnawialnej, czyli uzyskiwanej z kopalin typu węgiel, gaz, olej opałowy. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło.

Oszczędności na inwestycji w pompę ciepła dzięki rekuperacji

Na etapie inwestycji w pompę ciepła, pięknie daje się wykorzystać to mniejsze zapotrzebowanie domu na energię, które zapewnia rekuperacja. Oszczędności polegają na zastosowaniu mniejszej mocy pompy ciepła oraz krótszego dolnego źródła. Oszczędności inwestycyjne na samej pompie ciepła wynieść mogą nawet 15 tys. zł! 

Wbrew powszechnej opinii energia wykorzystywana przez pompę ciepła nie pochodzi z ziemi, tylko z energii słonecznej. To słońce ogrzewając kulę ziemską powoduje gromadzenie się w ziemi energii cieplnej: zarówno więc pompa ciepła, jak i ogniwa słoneczne czerpią z tego samego źródła. Ziemia jest tylko akumulatorem i przekaźnikiem energii ze słońca. Skoro słoneczna to darmowa, jednak samo „czerpanie” energii wymaga również energii.

Najczęściej do zasilania pompy ciepła i urządzeń w niej pracujących wykorzystuje się energię elektryczną. Średnio na wyprodukowanie przez pompę ciepła 1 kW energii potrzeba 0,24 kW energii elektrycznej. Pozostałe 0,76 kW to właśnie darmowa energia słoneczna.

Ogrzewanie pompą ciepła jest nieporówywalnie tanie i jeżeli zapomnieć by na chwilę o stosunkowo wysokich kosztach inwestycyjnych, bardzo się opłaca. Jeżeli pod uwagę wziąć jednak koszty, zwrot z inwestycji jest bardzo długi. Dlatego też warto po pierwsze ograniczyć te koszty montując rekuperację i obniżając dodatkowo zapotrzebowanie energetyczne domu, ale także inwestycję w pompę ciepła - szczególnie gruntową z pionowym dolnym źródłem - przyjąć jako inwestycję długoterminową.

 

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła przypomina zasadą działania lodówkę z odwróconym obiegiem: za pomocą sprężarki „wyciąga” ciepło z ziemi i przekazuje go do systemu grzewczego. Podobnie działa pompa ciepła, a co więcej - nie potrzebuje ona do tego ani zasilania gazem lub olejem, ani odprowadzania spalin do komina.

Pompa ciepła nie produkuje żadnych wydzielin (spaliny, kondensat itp.). Może stać w przedpokoju, pralni, kuchni itp. i jedyne czego potrzebuje, to doprowadzenie energii elektrycznej.

Więcej o działaniu pompy ciepła

 

« przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie