Wymiennik ciepła jest sercem rekuperatora. Od rodzaju i jakości wykonania wymiennika, zależy sprawność rekuperatora. Im większa sprawność, tym odzysk ciepła z rekuperacji większy. Im odzysk ciepła większy, tym oszczędności z ogrzewania budynku większe.

Wyższa sprawność wymiennika ciepła = większy odzysk energii w systemie rekuperacji

Najwyższą sprawność osiąga wymiennik przeciwprądowy, w którym kanały powietrza ustawione są równolegle do siebie, a strumień powietrza nawiewanego jest przeciwległy do strumienia powietrza wywiewanego.

wymiennik ciepla w rekuperatorze

Wymiennik ciepła w przeciwprądowym rekuperatorze AERISnext to ten biały element w centralnej części urządzenia. W nowej generacji urządzeń jest on o 100 mm wyższy niż w poprzedniku. 

 

Typ wymiennika ciepła decyduje o typie rekuperatora. Wymiennik obrotowy = centrala obrotowa, wymiennik przeciwprądowy - centrala przeciwprądowa, wymiennik ciepła krzyżowy = centrala krzyżowa. W zależności również od typu, wymiennik ma różne kształty: romba w wymiennikach płytowych (przeciwprądowych lub krzyżowych) lub koła, a właściwie walca, w obrotowych.

Wielkość wymiennika – ważny parametr

Wielkość wymiennika ciepła to jeden z najważniejszych parametrów, który należy brać pod uwagę przy ocenie efektywności działania rekuperatora. Im większy wymiennik ciepła, tym większa ilość kanalików, przez które przepływa powietrze w wymienniku, co bezpośrednio oznacza większą powierzchnię wymiany ciepła w rekuperatorze, a co za tym idzie, zwiększa parametr odzysku ciepła.

 

wazny parametr rekuperatora wielkosc wymiennika ciepla

W każdym rekuperatorze AERISnext powierzchnia wymiany ciepła wynosi 43,7 m2. To niedościgniona wielkość wymiennika na rynku rekuperatorów.

 

Działanie wymiennika w rekuperatorze

Kierunek powietrzu, które przepływa przez wymiennik ciepła nadają wentylatory: z zewnątrz czerpane świeże powietrze przechodzi przez wymiennik, w którym oddaje energię do powietrza równocześnie wywiewanego z pomieszczeń. Oba strumienie powietrza nie mieszają się, a jedynie płyną blisko siebie w kanalikach wymiennika.

Dzięki własnościom materiału, z którego zbudowany jest wymiennik oraz jego budowie, podczas przepływu powietrza następuje wymiana energii pomiędzy strumieniami: ciepłe powietrze oddaje część ciepła do powietrza chłodnego. Dzięki temu nawiewane z zewnątrz świeże powietrze ogrzewa się.

 

Cechy wymiennika ciepła w rekuperatorze AERISnext:

 • efektywniejszy odzysk ciepła w nowej generacji wymienniku przeciwprądowym, którego kształt jest wzorowany na szlifie brylantowymzwiększenie powierzchni odzysku
 • ciepła o dodatkowe 100 mm wysokości wymiennika
 • niższy opór powietrza (SFP)
 • zoptymalizowana odległość pomiędzy płytkami wymiennika ciepła
 • zmienna wysokość kanałów przepływowych
 • kanały powietrze w wymienniku skierowane zostały w stronę wentylatorów
 • optymalny przepływ powietrza

 

Pozostałe rodzaje wymienników ciepła

Budowa wewnętrzna wymiennika oraz rodzaj zastosowanego materiału decydują o różnicach jakościowych pomiędzy tymi samymi typami wymienników.

 

obrotowy wymiennik ciepla

Obrotowe wymienniki ciepła podczas pracy rekuperatora, obracają się zmieniając styczność z powietrzem nawiewanym i wywiewanym. 

 

przeciwpradowy wymiennik ciepla

W przeciwprądowym wymienniku ciepła strumienie powietrza przemieszczają się równolegle do siebie - odzysk ciepła w takich wymiennikach jest największy i w warunkach idealnych dochodzi nawet do 95%.

 

W wymienniku ciepła 'spotykają się' dwa strumienie powietrza: wyciąganego z pomieszczeń i nawiewanego do pomieszczeń. To tutaj odbywa się wymiana energii pomiędzy strumieniami. Choć strumienie nie mieszają się, przekazują sobie energię: przede wszystkim ciepło.

 

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie