Jak często zmieniać filtry w rekuperatorze? To pytanie jest na szycie popularności od zawsze. Przez lata przerobiliśmy kilka wersji: wymieniamy minimum po pół roku (jak zaleca producent), co 4 miesiące, a może jednak co 3... Dziś wiemy na pewno: filtry wymieniamy wtedy, kiedy się zabrudzą - u każdego nieco inaczej. Zobaczcie, jak wyglądają filtry, o których zapomniano... Brrrrr.....
Brudny filtr z rekuperatora AERISnext.
W zależności od miejsca zamieszkania i od czystości powietrza, filtr może brudzić się z różną szybkością. I wcale nie znaczy, że jak masz dom pod lasem, brudzić się będzie mniej: zanieczyszczenia, które 'zapchają' Twój filtr mogą być organiczne... Dlatego najbardziej prawdziwa odpowiedź jest właśnie taka: filtr w rekuperatorze wymieniaj wtedy, jak się zabrudzi.
Sprawdzajcie jego czystość nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy należy je wymienić.
Zabrudzone filtry w rekuperatorze znacznie osłabiają przepływ powietrza, zarówno nawiewanego i wywiewanego, a także nie oczyszczają powietrza tak, jak by mogłby to robić, gdyby były czyste. Obciążone kurzem wentylatory mogą również ulec awarii. Filtry więc wymieniać należy obowiązkowo. Filtry wielorazowe kieszeniowe zastosowane w AERISnext jeden raz można odkurzyć. Przy kolejnym zabrudzeniu należy bezwzględnie je wymienić.
Filtów nie pierzemy, nie myjemy w zmywarce, nie trzepiemy, nie przecieramy szmatką ani szczotką. Nie przedmuchujemy, nie przepłukujemy, nie walimy nimi o kolano ani o elewację.
Filtry wymieniamy na nowe: www.kupfiltry.pl.
I jeszcze jedno: niestety (albo na szczęście), filtry o zwiększonej klasie filtracji F7 (czerwone) brudzą się szybciej (bo są dokładniejsze). A warto je mieć, bo zatrzymują większość pyłu zawieszonego obecnego w smogu.
Zwróćcie uwagę na komplet filtrów F7/G4: czerwony + czarny.
Do urządzenia włóżcie tak, by ten dokładniejszy był na nawiewie: wtedy powietrze wchodzące do budynku będzie jeszcze dokładniej oczyszczone.
Filtr F7 zamontuj na nawiewie.
Brudny filtr w rekuperatorze nie dość, że nie zatrzymuje zanieczyszczeń, to upośledza pracę całego systemu wentylacyjnego. Widzicie te 'koty' z kurzu? Mam takie same pod kanapą jak zapomnę odkurzyć...
Do kubła z brudnym filtrem z rekuperatora (po prawej)! Po lewej nowy filtr.
Fragment filra kieszeniowego G4 z rekuperatora AERISnext fabrycznie montowanego w urządzeniu: czyściutki. Gotowy zatrzymać wszystko, co mogłoby trafić do płuc.