Pierwszą oznaką źle działającej lub niedostatecznej wentylacji w pomieszczeniu jest osiągnięcie 100% wilgotności względnej powietrza. Przy braku wilgotnościomierza, trudno byłoby jednoznacznie stwierdzić ten fakt. Zjawisko to jednak jest widoczne pod postacią tzw. 'punktu rosy' zauważalnego jako skraplająca się para wodna na najchłodniejszych powierzchniach w domu.

Kiedy więc zobaczycie spływającą wodę po wewnętrznej stronie szyb okiennych - wentylacja w tym pomieszczeniu nie istnieje...

 problem z wentylacja w domu

Pierwsza oznaka źle działającej wentylacji: gromadząca się woda na szybie okiennej.

 

Samo wykraplanie się wody z powietrza na szybach nie jest jeszcze tak mocno kłopotliwe, gdyby nie fakt, że w ślad za tym idą również - widoczne także na zdjęciu powyżej - konsekwencje wilgoci: zapleśniały silikon i uszczelki przyszybowe.

Najgorsze jednak dzieje się z murami i ścianami: zaczynają wilgotnieć i gnić, a ich mokrawe powierzchnie bardzo lubi pewien pasożyt z rodziny candida: grzyb. O dobrej jakości powietrza w takim pomieszczeniu można zapomnieć.

Jak sobie z tym poradzić? Wietrzyć. Tylko jak wietrzyć w zimie nie narażając się na wychłodzenie mieszkania i straty energetyczne? Pytanie jest retoryczne: nie da się.

 

20160107 090205

Skroplona para wodna na szybach: poziom wilgotności względnej powietrza osiągnął temperaturę punktu rosy: rozpoczęło się pozbywanie wilgoci z powietrza.

 

Problem z wilgotnością powodowaną niedostateczną wymianą powietrza w pomieszczeniach, dotyczy w takim samym stopniu budynków starych, jak i nowobudowanych.

W tych ostatnich zapotrzebowanie na prawidłową wentylację jest tym większe, że budynek przez pierwsze lata użytkowania pozbywa się tzw. wilgoci technologicznej (początkowej), którą ograniczyć można jedynie przez stałą wymianę powietrza w pomieszczeniach, czyli ich wentylowanie.

Intensywne ogrzewanie pomieszczeń problem tylko potęguje.

Radą na skuteczne i trwałe pozbycie się nadmiernej wilgotności z powietrza wewnętrznego jest wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja. Dodatkowo również rekuperator odzyskuje raz wytworzone ciepło i ogrzewa nim nawiewane chłodne powietrze z zewnątrz. Nie istnieje bardziej nowoczesny i niezawodny sposób na zdrowe powietrze w domu i ograniczenie kosztów związanych z ogrzaniem powietrza w budynku.

 

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie