Wichury a wentylacja.

Czy silny wiatr ma wpływ na rekuperację

Silnie wiejący wiatr ma wpływ nie tylko na samopoczucie ludzi (większość osób odczuwa wtedy znaczny dyskomfort, często również ból głowy), ale również na system wentylacyjny w domu.Wiatr

Silny wiatr nie ma jednak żadnego wpływu na działanie systemu rekuperacji

Przy wentylacji mechanicznej, która daje możliwości regulacji strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego, praktycznie nie odczuwa się żadnej zmiany w komforcie w rekuperowanych pomieszczeniach. Stosunkowo silne napory powietrza na otwór czerpni i wyrzutni w budynku (to tymi otworami powietrze zewnętrzne jest wywiewane i zaciągane) mogą być okresowo słyszalne z punktów nawiewnych. Dźwięki te są delikatne i dużo bardziej ciche niż świst powietrza hulającego na zewnątrz. 

Silny wiatr ma wpływ na wentylację grawitacyjną

Zgoła inaczej rzecz ma się przy wentylacji grawitacyjnej, która nie daje żadnych możliwości regulacji ilości nawiewanego i wywiewanego powietrza. Duży wiatr – w zależności od lokalizacji komina, może powodować nawet kilkukrotne zwiększenie napływającego do domu strumienia powietrza. Jeżeli sytuacja wygląda jak w większości znanych mi domów z wentylacją grawitacyjną, gdzie zastosowano szczelne okna, dochodzi do naturalnego zjawiska odwrócenia kierunku powietrza (tzw. inwersji) i powietrze z zewnątrz, zamiast napływać przez okna i być wyciągane przez kratki wentylacyjne, jest tymi kratkami nawiewane. Kiedy dodatkowo na zewnątrz silnie wieje wiatr (jak dzisiaj), szczególnie mocno czuć jest strumień nawiewanego zimnego powietrza w pobliżu kratek wentylacyjnych (wywiewnych).Zarówno przy wentylacji grawitacyjnej, jak i mechanicznej, może dochodzić do występowania niewielkich pod- lub nadciśnień w budynku, których jednak nikt z nas nie odczuwa.Niespodzianką przy dużych wichurach może być także chwilowe odcięcie zasilania (brak prądu). Jak reaguje na to system wentylacji mechanicznej? Rekuperator przestaje wtedy po prostu pracować, by po chwili – bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika – wznowić swoją pracę.Chcesz poczuć, jak działa rekuperacja?Zapraszamy do show-roomów w oddziałach Rekuperatory.pl 

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Jolanta Chyb

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock