Utrzymanie właściwej jakości powietrza wewnętrznego w budownictwie energooszczędnym skłania coraz częściej inwestora do zainteresowania się ideą rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła.

Równocześnie brak wentylacji w pomieszczeniach oznacza nie tylko znaczne obniżenie komfortu w domu, ale również złe samopoczucie. Gdy doda się do znaczne pogorszenie parametrów energetycznych budynku i zwiększenie kosztów ogrzewania, rekuperacja staje się dobrą inwestycją.

Wentylacja kuchni jest bardzo ważna przede wszystkim dlatego, że to właśnie w kuchni powstaje najwięcej zanieczyszczeń zapachowych i tłuszczowych, które wpływają na jakość powietrza i mogą obniżać jego jakość i ogólny komfort w całym domu.

O ile w domu wentylowanym mechanicznie z kuchni można efektywnie odprowadzić w stosunkowo krótkim czasie niechciane zapachy, w domu z grawitacją pomoże zazwyczaj tylko szeroko otwarte okno.

 

Co powinna uwzględniać prawidłowa wentylacja kuchni w domu

Prawidłowa wentylacja ma przede wszystkim zapewniać komfort, tj. stały dostęp do świeżego powietrza zewnętrznego. W aktualnie obowiązującej polskiej normie z 1974 r. (ze zmianami w 1983 r.) o wentylacji budynków (PN-83/B-03430) przyjęto, że aby zwentylować kuchnię, należy z niej odprowadzić:

 • 70 m3 powietrza na godzinę (m3/h) dla kuchni z kuchenką gazową lub węglową
 • 50 m3/h powietrza dla kuchni z kuchenką elektryczną

Powyższe normy obowiązują każdą kuchnię niezależnie od rodzaju zastosowanej wentylacji, przy czym jednocześnie nie można stosować dwóch rodzajów wentylacji.

 

Wentylacja kuchni w budynku z rekuperacją

Aby zapewnić optymalny komfort powietrzny w kuchni w domu z rekuperacją, należy wymienić w niej dwukrotnie całe powietrze w ciągu godziny nawiewając i wywiewając taką samą ilość powietrza.

W kuchni, w której działa rekuperacja, umieszcza się:

 • tylko wywiew, jeżeli działa kuchenka elektryczna niezależnie od tego, czy kuchnia jest otwarta czy zamknięta
 • nawiew i wywiew, jeżeli działa kuchenka gazowa i kuchnia jest zamknięta

 

Rekuperacja, dzięki funkcji okresowego zwiększania intensywności wentylacji, umożliwia także szybkie i efektywne przewietrzenie i pozbycie się intensywnych zapachów bigosu, kalafiora czy smażonej ryby, po której już po około 15 minutach nie ma śladu. Rekuperator ustawić wtedy należy na najwyższy bieg na określony czas lub skorzystać ze sterownika radiowego RFZ przyciskając ikonę zegara.

 przewietrzanie kuchni

 

Okap kuchenny i rekuperacja

Okap kuchenny lub zwykły pochłaniacz z filtrami węglowymi skutecznie odprowadzi zanieczyszczone powietrze prosto znad kuchenki, co znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się niechcianych zapachów po całym domu. 

W domach z rekuperacją najlepiej, jeżeli można podłączyć okap do osobnego przewodu wentylacyjnego wyprowadzonego na zewnątrz lub podłączyć go do wolnego pionu wentylacyjnego. Utrzymanie go z dala od instalacji wentylacyjnej gwarantuje zachowanie kanałów wentylacyjnych w czystości: powietrze znad kuchenki pełne jest nie tylko wilgoci, ale również tłuszczu.

Na przewodzie wyrzutowym okapu zamontować należy klapę zwrotną uniemożliwiającą napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje.

okap w kuchni w domu z rekuperacja

Okap w kuchni domu z rekuperacją powinien być podłączony do niezależnego przewodu wentylacyjnego, co ochroni kanały przed zabrudzeniem tłustym powietrzem.

 

Na rynku istnieją rekuperatory, które mają możliwość podłączenia do nich okapu kuchennego. Nie jesteśmy gorącymi zwolennikami tego rozwiązania z powodu ryzyka zanieczyszczania wentylatorów rekuperatora powietrzem z okapu. To może zmniejszać ich żywotność. Po drugie okap powinien móc działać na większej mocy niż typowy wyciąg w rekuperatorze. Takie rozwiązania jednak są wygodne i stają się powszechne w mieszkaniach, w którym stosuje się rekuperację.

 

Wentylacja kuchni w budynku wentylowanym grawitacyjnie - teoria i praktyka

W przypadku budynków wentylowanych grawitacyjnie, wentylację w kuchni załatwiają otwory wywiewne przyłączone do pionowych przewodów wentylacji grawitacyjnej, czyli tzw. kratki wywiewne. To nimi powietrze powinno zostać - przez naturalny ruch powietrza - wywiane. Jeżeli jednak tak miałoby się stać, do kuchni musiałoby napłynąć powietrze z zewnątrz, np. przez otwarte okno lub przez nawiewniki okienne.

 

Skąd napływa powietrze do kuchni wentylowanej grawitacyjnie

Dopływ powietrza z zewnątrz do kuchni powinien być zapewniony przez otwory w oknie, ponad oknem lub przez otwarcie okna. Dla kuchni bez okna powietrze zewnętrzne musi zostać doprowadzone z innego pomieszczenia w domu otworami w dolnych częściach drzwi - tyle norma. W praktyce wygląda to tak, że zimą nie otwiera się okien, z pewną ostrożnością przy minus 20oC podchodzi się również do otwarcia nawiewników okiennych, dlatego zima dla kuchni wentylowanych grawitacyjnie jest prawdziwym wyzwaniem. Kratki wywiewne bowiem zmieniają się w nawiewne (dochodzi do odwrócenia ciągu powietrza) i kratkami tymi nawiewa zimne powietrze z zewnątrz.

 

 przepływ powietrza wentylacja grawitacyjna

 

Kratki wywiewne w domach z wentylacją grawitacyjną są więc często zalepiane przy użyciu worka i taśmy klejącej. I koniec wentylacji,  termos. Jednak jeżeli nie zostaną uszczelnione, będzie przez nie nawiewać zimne powietrze zewnętrzne. Jest więc do wyboru: tracić energię na nawiewaniu zimnego powietrza przez kratki wywiewne lub przez wywietrzniki. W obu przypadkach zwiększamy koszty ogrzewania.

 

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna stale dostarcza i wywiewa powietrze z pomieszczeń zapewniając stałą i niezależną od pogody wymianę. Szczególnego znaczenia nabiera to w pomieszczeniach tzw. brudnych, do których należy między innymi kuchnia (także łazienka, wc, garderoba, pralnia).

Dzięki efektywnej wentylacji mechanicznej kuchnia w budynkach z rekuperacją pozostaje świeża i pachnąca, a zapachy, których chcecie szybko się pozbyć, ulatują z niej niemal niezauważone. Do tego możliwość okresowego zwiększenia intensywności wentylacji - bezcenna przy przypalonych kotletach lub smażonym pstrągu.

Choć rekuperator odzyskuje ciepło z zanieczyszczonego powietrza i przekazuje je do powietrza nawiewanego, zapachy pomiędzy tymi dwoma strumieniami nie są przekazywane, a nawiewane powietrze jest ich pozbawione.

W domach z wentylacją grawitacyjną pozostaje tylko otworzyć okno, co nie jest przecież takie złe, pod warunkiem, że na zewnątrz jest w miarę ciepło. W pozostałej połowie roku (wrzesień - luty) wietrzenie znacznie wychładza pomieszczenia, a wraz z nieświeżym powietrzem i zapachami przez okno ucieka też ciepło, czyli cieżko zarobione pieniądze na ogrzewanie domu.

 

 

 

Są rekuperatory które mają możliwość podłączenia okapy kuchennego. Ja nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania z powodu zanieczyszczania drogich wentylatorów których żywotność na pewno jest mniejsza po drugie okap powinien mieć więcej powietrza niż typowy wyciąg w rekuperatorze. Takie rozwiązania stają się powszechne w mieszkaniach i bym ich nie negował tak stanowczo.  

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie