Jeżeli jesteś na etapie stropów i planujesz rekuperację, zatrzymaj się na chwilę!

Na tym etapie warto wykonać przepusty w stropach na poprowadzenie kanałów wentylacyjnych pomiędzy kondygnacjami. Umożliwi to takie poprowadzenie instalacji w taki sposób, by punkty nawiewne i wywiewne znalazły się w odpowiednich miejscach w pokojach z uwzględnieniem architektury budynku.  

Ma to szczególne znaczenie przy stropach monolitycznych, w których przepusty należy zrobić w trakcie wykonywania zbrojenia: zaoszczędzi to wykonywania późniejszych wierceń na otwory do poprowadzenia kanałów do rekuperacji na etapie montażu instalacji wentylacyjnej.

Aby oznaczyć miejsca przepustów, potrzebny jest szkic instalacji wentylacyjnej wykonany przez specjalistę od rekuperacji. 

 

stropy monolityczne a rekuperacja

Fragment stropu monolitycznego z przejściem pod kanał wentylacyjny wykonanym na etapie lania stropów. 

 

Przy stropach prefabrykowanych typu filigran i innych płytowych (kanałowych, strunobetonowych) sytuacja wygląda nieco inaczej. Istnieje możliwość wykonania przepustów zanim strop przyjedzie na budowę.

Aby tak się stało, do firmy, w której zamawia się stropy, dostarczyć należy informację o miejscach wykonania przepustów.

Inną możliwością jest precyzyjne wskazanie miejsc do wykonania przepustów na budowie, by uniknąć uszkodzenia płyty i naruszenia jej właściwości nośnych. 

 

stropy monolityczne w domu i rekuperacja

Otwór w stropie monolitycznym przygotowany na przeprowadzenie kanału wentylacyjnego między kondygnacjami. 

 

Inną ważną rzeczą na etapie stropów jest dokładne przemyślenie trasy prowadzenia instalacji rekuperacji tak, by nie nastąpiła potencjalna kolizja instalacji z podciągami. Wtedy wcześniej zaplanowana trasa prowadzenia kanałów wentylacyjnych pod sufitem może okazać się utrudniona lub nawet niemożliwa (nawet przy obniżonym suficie). Można również przed wykonaniem podciągów pozostawić otwory miedzy zbrojeniem, aby była możliwość poprowadzenia instalacji niezależnie od podciągu, co byłoby później niemożliwe.

 

Nie licząc prowadzenia instalacji na poddaszu nieużytkowym, w większości przypadków są co najmniej dwie możliwości umiejscowienia kanałów wentylacyjnych. Instalację poprowadzić można, np. na stropie lub pod sufitem.  Aby jednak sensownie zaplanować jej ukrycie, może być konieczne skorygowanie:

 • wysokości posadzki
 • wymiarów schodów
 • wysokości kondygnacji
 • stolarki okiennej

Najpóźniej zrobić to można właśnie tuż przed wykonaniem stropów!

 

Rekuperacja w domu z płaskim dachem

Nieco inaczej wygląda temat prowadzenia instalacji rekuperacji w domu ze stropodachem, gdyż w takim domu brak jest strefy technicznej na prowadzenie instalacji. Jeżeli więc Twój projekt architektoniczny nie był przewidziany pod wentylację mechaniczną, warto byś jak najszybciej skonsultował się z Doradcą, by zdążyć znaleźć najlepsze rozwiązanie. 

Domy z poddaszem nieużytkowym

W domu parterowym zazwyczaj nie izoluje się poddasza nieużytkowego. Kiedy zapada decyzja o prowadzeniu instalacji właśnie tam, konieczne jest dodatkowe doizolowanie kanałów, aby uniknąć strat energetycznych. Możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie: przewidzieć dodatkowe miejsce w strefie izolowanej budynku na poprowadzenie całej instalacji. 

 

strop terriva w budynku z rekuperacja

Gdy dom jest na etapie stropów, jest jeszcze czas, by przewidzieć rozwiązania ułatwiające montaż instalacji wentylacyjnej: i to niezależnie od rodzaju stropu. 

 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie