Montaż rekuperacji w domu remontowanym to niemal konieczność. Szczególnie wtedy, gdy wymienia się okna na super energooszczędne, trzyszybowe i szczelne (szkoda byłoby rozszczelniać je nawiewnikami), dociepla ściany (znacznie zmiejszając energochłonność budynku) oraz wymienia część instalacji.
Różnica dla mieszkańców będzie kolosalna. Mamy na to dowody.
Zamontowanie rekuperacji jest możliwe niemal w każdym remontowanym domu. Sprawdź, czy jest możliwe w Twoim.
Aby sprawdzić szczegółowo możliwości, wykonać należy audyt domu, na który przyjeżdża specjalista ds. rekuperacji. Audyt taki w domach remontowanych w Rekuperatory.pl jest bezpłatny.
Kanałami wentylacji mechanicznej wchodzimy do istniejących kanałów wentylacyjnych od grawitacji wykorzystując przestrzeń, która i tak została już zajęta. Wprawdzie nie zawsze jest to możliwe, bo kanałów grawitacyjnych jest mniej, niż potrzebuje rekuperacja, ale po części jest.
Niezwykle istotną częścią wykonania systemu rekuperacji w domu zamieszkanym jest:
- audyt budynku: bez tego ani rusz: specjalista ds. rekuperacji przyjechać powinien do domu, by wstępnie ocenić możliwości poprowadzenia instalacji i ukrycia kanałów oraz wybrać pomieszczenie na montaż rekuperatora; jego analizie poddane zostaną również miejsca wykonania przebić do montażu czerpni oraz wyrzutni powietrza
- dobór odpowiedniego rodzaju instalacji: tradycyjne kanały stalowe czy przewody z tworzywa o małych średnicach
- najpierw wstępne, a następnie precyzyjne zaplanowanie trasy przebiegu kanałów systemu rekuperacji
Dlaczego tak ważny jest projekt systemu w domu remontowanym
W każdym jest ważny - w remontowanym również. Projekt odzwierciedla wykonanie potrzebnych obliczeń na ilości nawiewanego i wyciąganego powietrza oraz ich odzwierciedlenie w średnicach, długości i rodzaju kanałów. Ta część pracy inżyniera jest konieczna i nie dajcie się nikomu przekonać, że jest inaczej. Tylko dokładnie zaplanowany syste pozwoli uzyskać taką wymianę powietrza, która zagwarantuje komfort wentylowanych pomieszczeniach, w których już zawsze będzie czysto i świeżo.
Część instalacji w domu remontowanym można ukryć w ścianach wycinając kawałek przegrody budowlanej.
Odpowiednie miejsca ułożenia kanałów wentylacyjnych
Głównie chodzi tu o to, by tak zaplanować trasę prowadzenia instalacji wentylacyjnej, by jej montaż był jak najmniej kłopotliwy i widoczny. W domach zamieszkanych (remontowanych) jest to nieco trudniejsze, niż w nowobudowanych. Wiąże się on najczęściej z delikatnym remontem.
Nawet więc jeśli planujesz tylko montaż rekuperacji, licz się z bałaganem. Inaczej się nie da!
Uwaga remont! Wszystko dla komfortu mieszkańców: różnica będzie ogromna!
Położenie kanałów w garażu nie zawsze jest łatwe. Trzeba z nimi zmieścić się z nimi tak, by nie kolidowały z prowadnicami od bramy garażowej oraz wiązkami przewodów elektrycznych.
Czytaj także: Montaż rekuperacji w domu zamieszkanym