Rzuty budynku a wycena montażu rekuperacji.

Z czego można rzetelnie wyliczyć koszt montażu rekuperacji

Pierwsza rzecz, o jaką powinien zapytać doradca wyceniający system rekuperacji, to rzuty każdej z kondygnacji oraz przekroje budynku.  Tylko na tej podstawie wyliczyć można trasy prowadzenia instalacji, ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz moc rekuperatora. Jeżeli firma zajmująca się montażem rekuperacji powie Wam, że wycenę może przygotować na oko i rzuty nie są jej potrzebne, warto zapalić pierwsze czerwone światło ostrzegawcze. Rzuty budynku a rekuperacjaRzuty każdej kondygnacji to punkt wyjścia do rozmów o dobrze wykonanej rekuperacji. 

Rzuty budynku: niezbędny element do wyceny rekuperacji

Rzuty są niezbędne: na ich podstawie planowana jest trasa prowadzenia kanałów wentylacyjnych, co stanowi punkt wyjścia do każdego następnego kroku i podstawę wykonania efektywnie funkcjonującego systemu rekuperacji. Na ich podstawie obliczane jest także zapotrzebowanie budynku na powietrze wentylacyjne, co stanowi z kolei punkt wyjścia do doboru właściwej mocy rekuperatora. Nic ważniejszego być nie może!Każda nieprawidłowość, jaka wystąpi na tym etapie, skutkować może późniejszym brakiem komfortu klimatycznego i odzysku ciepła. Błędy zaś biorą się nie tylko z niedopatrzenia czy niechlujstwa, ale również z braku wiedzy i doświadczenia projektanta.

Właściwe rozplanowanie trasy prowadzenia instalacji rekuperacji załatwia kilka bardzo ważnych zagadnień:

  • doprowadzenie i wyciągnięcie do i z pomieszczeń optymalnej ilości powietrza
  • oznaczenie poszczególnych pomieszczeń w domu do montażu punktów nawiewnych (pomieszczenia tzw. czyste: salon, sypialnie), punktów wywiewnych (pomieszczenia tzw. brudne: kuchnia, łazienki) oraz pomieszczenia transferowe, w których nie będzie montowany ani nawiew, ani wywiew – będzie przez nie tylko przepływało powietrze
  • umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych (szalenie istotna kwestia)
  • optymalizacja prowadzenia kanałów w celu uniknięcia lub nawet wyeliminowania jakiejkolwiek zabudowy kanałów
Korzyści wentylacji mechanicznej
Rekuperacja
Realizacje
Wycena
Kontakt

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock