Rzuty budynku a wycena montażu rekuperacji.

Z czego można rzetelnie wyliczyć koszt montażu rekuperacji

Pierwsza rzecz, o jaką powinien zapytać doradca wyceniający system rekuperacji, to rzuty każdej z kondygnacji oraz przekroje budynku.  Tylko na tej podstawie wyliczyć można trasy prowadzenia instalacji, ilość punktów nawiewnych i wywiewnych oraz moc rekuperatora. Jeżeli firma zajmująca się montażem rekuperacji powie Wam, że wycenę może przygotować na oko i rzuty nie są jej potrzebne, warto zapalić pierwsze czerwone światło ostrzegawcze.

 

Rzuty budynku a rekuperacja

Rzuty każdej kondygnacji to punkt wyjścia do rozmów o dobrze wykonanej rekuperacji.

 

Rzuty budynku: niezbędny element do wyceny rekuperacji

Rzuty są niezbędne: na ich podstawie planowana jest trasa prowadzenia kanałów wentylacyjnych, co stanowi punkt wyjścia do każdego następnego kroku i podstawę wykonania efektywnie funkcjonującego systemu rekuperacji. Na ich podstawie obliczane jest także zapotrzebowanie budynku na powietrze wentylacyjne, co stanowi z kolei punkt wyjścia do doboru właściwej mocy rekuperatora. Nic ważniejszego być nie może!

Każda nieprawidłowość, jaka wystąpi na tym etapie, skutkować może późniejszym brakiem komfortu klimatycznego i odzysku ciepła. Błędy zaś biorą się nie tylko z niedopatrzenia czy niechlujstwa, ale również z braku wiedzy i doświadczenia projektanta.

Właściwe rozplanowanie trasy prowadzenia instalacji rekuperacji załatwia kilka bardzo ważnych zagadnień:

 • doprowadzenie i wyciągnięcie do i z pomieszczeń optymalnej ilości powietrza
 • oznaczenie poszczególnych pomieszczeń w domu do montażu punktów nawiewnych (pomieszczenia tzw. czyste: salon, sypialnie), punktów wywiewnych (pomieszczenia tzw. brudne: kuchnia, łazienki) oraz pomieszczenia transferowe, w których nie będzie montowany ani nawiew, ani wywiew – będzie przez nie tylko przepływało powietrze
 • umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych (szalenie istotna kwestia)
 • optymalizacja prowadzenia kanałów w celu uniknięcia lub nawet wyeliminowania jakiejkolwiek zabudowy kanałów
Korzyści wentylacji mechanicznej

  Rekuperatory.pl

  Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

  Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

  Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

  Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

  Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

  Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

  Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

  Rekuperatory.pl
  Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
  Agata Burnat

  Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

  AERIS
  AERISnext
  Alpha Clear
  Climate Recovery
  Drafton
  NeoFlexPRO
  NeoFlex®GOLD
  NeoFlex®STDTM
  NeoStalTM
  Nubo
  SoundBlock