Czyste filtry w rekuperatorze to podstawa poprawnego działania systemu rekuperacji. Filtry chronią nie tylko sam wymiennik rekuperatora, ale również decydują bezpośrednio o jakości powietrza nawiewanego przez system rekuperacji do pomieszczeń. 

Jakość filtrów powinno się sprawdzać co najmniej co 3 miesiące i w przypadku ich zabrudzenia, należy je wymienić na nowe. Filtry wielorazowego użytku można wyczyścić (wyłącznie na sucho). Filtry jednorazowe wykonane z tkaniny, należy wymienić. W żadnym wypadku nie wolno ich prać - stracą wtedy swoje właściwości filtracyjne.

Sprawdź, jak wymienić filtry w rekuperatorze.

Sklep internetowy z filtrami: www.kupfiltry.pl

 

Inżynierowie Rekuperatory.pl dokonali obliczeń pomiarowych wydajności rekuperatora AERIS 350 dla różnych konfiguracji:

Rekuperator wyposażony został w standardowe filtry EU4, a następnie w filtry o podwyższonym stopniu filtracji EU7. Centrala zainstalowana była w standardowej domowej instalacji wentylacyjnej. Pomiary wydajności dokonywane były za pomocą anemometru TESTO.

Okazało się, że zabrudzenie lub zwilżenie filtra powodowało znaczne obniżenie wydajności rekuperatora. Dla filtra EU4, stosowanego standardowo w rekuperatorach AERIS 350 wyniki wyglądały następująco: przy 100% wydajności wentylatorów dla suchego i czystego filtra, jeśli filtr został zabrudzony, ilość powietrza nawiewanego spadała o 11%, jeśli filtr został silnie zabrudzony i zwilżony wydajność nawiewu spadała o 28%. Dla filtra EU7 o zwiększonym stopniu filtracji po zamontowaniu filtra brudnego wydajność nawiewu spadała o 10%, a po zamontowaniu filtra brudnego i wilgotnego – wydajność spadała o 36,3%!

Wnioski są następujące: korzystanie z brudnych filtrów lub ich zbyt rzadka wymiana powoduje znaczne obniżenie wydajności systemu wentylacyjnego. Wydajność rekuperatora może zostać zmniejszona o 1/3 jeśli użytkownik zapomni wymienić filtry lub celowo będzie unikał ich wymiany. Co więcej – zwiększenie oporów przepływu powietrza przez filtry zmusza użytkownika do korzystania z wyższych biegów rekuperatora dla uzyskania takiej samej wydajności, co ma znaczny wpływ na zużycie energii przez rekuperator.

Podsumowując – regularna wymiana filtrów w rekuperatorze oznacza nie tylko wyższą higienę systemu wentylacyjnego, ale także większą energooszczędność, dzięki redukcji zużycia energii.

Rekuperatory.pl zalecają regularne sprawdzanie poziomu zabrudzenia filtrów i ich wymianę maksymalnie co 3-4 miesiące w każdym rekuperatorze. Maksymalna żywotność filtra dla terenów, gdzie zapylenie powietrza jest stosunkowo niewielkie wynosi 5-6 miesięcy, choć ze względu na badania opisane powyżej warto wymieniać filtry znacznie częściej na bieżąco kontrolując ich czystość.

« przeglądaj pozostałe artykuły 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie