Montaż rekuperacji w starym budynku
Warszawska ekipa montażowa Rekuperatory.pl zakończyła właśnie montaż kanałów wentylacyjnych rekuperacji w istniejącym domu w prestiżowej warszawskiej dzielnicy Wilanów.
Czterokondygnacyjny budynek z poddaszem użytkowym ma powierzchnię 373 m2 i został zbudowany w latach 70. Obecnie przechodzi głęboką termomodernizację i inwestor słusznie uznał, że dla komfortu i energooszczędności rekuperacja będzie w nim niezbędna. Montaż wentylacji w domu istniejącym wiąże się z pewnymi wyzwaniami, jednak jak najbardziej jest możliwy.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z montażu.
Fragment oryginalnych, ręcznie rysowanych planów budynku z lat 70, jakie mieliśmy do dyspozycji.
Montaż wentylacji w gotowym domu – czy to dobry pomysł?
Montaż rekuperacji w starym domu to rozsądna inwestycja. Rekuperacja w budynku istniejącym powinna być niezbędnym elementem mądrej i energooszczędnej termomodernizacji. Ocieplenie ścian, montaż szczelnych okien i drzwi robi z domu termos, w którym trudno o efektywną wentylację. Planując remont istniejącego budynku: zamieszkanego bądź nie, warto wziąć ją pod uwagę.
W drugim etapie prac, który przewidziano za kilka miesięcy, zamontowany zostanie rekuperator przeciwprądowy R-vent Advance 12 VE EKO3 o wysokiej wydajności 1310 m3/h.
W budynku znajdują się 3 sypialnie, 5 łazienek, pomieszczenie rekreacyjne, gabinet do pracy, garaż, 2 garderoby, jadalnia oraz spiżarnia. Cała kubatura wentylowanego budynku to 1150 m3.
Montaż wentylacji w domu w Wilanowie – galeria zdjęć:
Pokój na piętrze. Docelowo te przechodzące przez kondygnację kanały wentylacyjne zostaną zabudowane w szafie przesuwnej. Prowadzenie pionów wentylacyjnych w szafach i garderobach pozwoliło na maksymalne uniknięcie zabudowy w pomieszczeniach reprezentacyjnych.
Garaż w przyziemiu: to tutaj zamontowany zostanie rekuperator przeciwprądowy R-vent Advance 12 VE EKO3 o dużej wydajności, który zapewni komfortową wentylację we wszystkich pomieszczeniach.
Łazienka: fragment instalacji wentylacyjnej ze skrzynką rozprężną. By zapewnić skuteczne odprowadzenie wilgotnego powietrza oraz maksymalny możliwy komfort, powietrze będzie tu wymieniane w ilości aż 190 m3/h.
Garderoba na piętrze: kanały prowadzone pod sufitem: po zakończeniu remontu ta część sufitu zostanie obniżona. Dzięki takiemu rozplanowaniu instalacji, w sąsiadującej z garderobą sypialni udało się uniknąć zabudowy.
Poddasze użytkowe: docelowo zostaną zabudowane w ściance kolankowej. Opaski zaciskowe służą do właściwego umocowania izolacji termicznej na kanale wentylacyjnym: przed oddaniem tego etapu instalacji zarówno opaski, jak i narzędzia zostaną uprzątnięte. 🙂
Garaż: w tym domu główne kanały wentylacyjne prowadzone są w garażu, choć sam garaż nie jest wentylowany mechanicznie, a grawitacyjnie.
Montaż kanałów wentylacyjnych rekuperacji w domu – pokój na piętrze: prowadzenie kanałów wentylacyjnych po obwodzie pomieszczeń przy suficie pozwoli docelowo na niemal niewidoczną ich zabudowę.
Czerpnia i wyrzutnia w systemie rekuperacji. Docelowo oba otwory zostaną wykończone estetyczną żaluzją.
Wentylacja jadalni na parterze budynku: tu również kanały prowadzone są po obwodach pomieszczeń, dzięki czemu będzie je można docelowo w optymalny sposób zabudować.
Siatka kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniu na parterze.
Pomieszczenie na piętrze: w grubych na 40 cm i zbrojonych żelbetonem ścianach nośnych otwory wiercone były wiertnicą.
Montaż rekuperacji w gotowym domu o dużej powierzchni – wybór urządzenia
Inwestor zdecydował się na rekuperator przeciwprądowy R-vent Advance 12 V EKO3 o dużej wydajności, który zapewni skuteczną i energooszczędną wentylację w domu o powierzchni 373m2.
Montaż rekuperacji w starym domu – skontaktuj się z nami, aby otrzymać bezpłatną wycenę.