Jedną z korzyści działania systemu rekuperacji jest ciągłe filtrowanie całego nawiewanego do domu powietrza z kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Rekuperatory AERIS oraz AERISnext fabrycznie wyposażone są w dwa filtry: jeden na nawiewie, drugi na wywiewie i oba pełnią bardzo ważną rolę dla poprawnego działania całego systemu wentylacyjnego dlatego należy systematycznie je wymieniać.

Jest to prosta czynność polegająca na wyjęciu filtrów z urządzenia i wymianie ich na nowe. 

Kiedy najlepiej to zrobić? Najczęściej podaje się, że filtry wymieniać należy co 3-4 miesiące, ale tak naprawdę należy czynić to dokładnie wtedy, kiedy się zabrudzą:)

 

Najlepszym sposobem na to, by dowiedzieć się, czy filtry nadają się już do wymiany, jest otworzenie dwóch plastykowych osłon znajdujących się w przedniej części rekuperatora i wyjęcie filtrów. Jeżeli są one szare (lub czarne), brudne i zakurzone: nadają się bezwzględnie do wymiany. Jeżeli tylko lekko przyszarzone i okurzone - można je jeszcze jakiś czas użytkować sprawdzając regularnie ich stan.

 

wymiana filtrow w rekuperatorze

W przedniej części panelu rekuperatora znajdują się dwie plastikowe klapy, które należy otworzyć, by dostać się do filtrów i je wyciągnąć sprawdzając ich stan, a w razie potrzeby wymienić na nowe. 

wymiana filtrów w rekuperatorze Aeris

Stary model rekuperatora AERIS: sposób postępowania identyczny. kieszenie na froncie urządzenia należy otworzyć, by dostać się do filtrów.

 

wymiana filtrow w aeris next

Nie ma wątpliwości, czy filtr po prawej stronie jest brudny: jest bardzo brudny! Taki filtr należy bezwzględnie i jak najszybciej wymienić na nowy. 

 

Filtry do rekuperatora AERIS i jego następcy AERISnext występują w dwóch klasach filtracji: G4 (klasa podstawowa) i F7 (wyższa/dokładniejsza klasa filtracji). 

Dla starego modelu AERIS można zakupić jeszcze filtry o niskiej klasie filtracji G3 wykonane z miękkiej tkaniny filtracyjnej, które nakłada się na metalowe ramki. Metalowe ramki przy pierwszym zamówieniu filtrów na tkaninie, należy domówić. Potem zamawia się już same filtry.

zobacz aktualne ceny filtrów do rekuperatorów

 filtr do rekuperatora Aeris

Filtr klasy G3 wykonany z tkaniny filtracyjnej naciągnięty na metalową ramkę umożliwiającą montaż w rekuperatorze. 

 

Możliwe jest również zamówienie filtrów o podwyższonej klasie filtracji G7, które występują również w komplecie G4 plus F7. Dokładniejszy filtr F7 montuje się wtedy na nawiewie rekuperatora w celu dokładniejszego oczyszczania powietrza zewnętrznego (bardziej szczegółowa instrukcja poniżej). 

filtry do rekuperatora G4 F7

Komplet filtrów G4/F7 do rekuperatora AERISnext. 

 

Czerwony filtr F7 (lepsza klasa filtracji) powinien być zamontowany w rekuperatorze po stronie króćców czerpni powietrza zewnętrznego i wyrzutni powietrza zużytego.

Czarny filtr G4 powinien być zamontowany w rekuperatorze po stronie krućców nawiewu powietrza do budynku i wywiewu powietrza zużytego z budynku. Jego zadaniem jest tylko zabezpieczenie wentylatora i wymiennika ciepła przed zabrudzeniem.

Podsumowując: czerwony filtr F7 powinien być montowany po tej stronie, po której do rekuperatora wchodzi kanał czerpni. Jeżeli nie jesteś w stanie ocenić, z której strony wchodzi do rekuperatora kanał czerpni, spójrz na podłączenie odpływu skroplin z rekuperatora: czerwony filtr F7 powinien być zamontowany po tej samej stronie. 

 

filtr do rekuperatora o podwyższonej klasie filtracji

Filtry G7 o podwyższonej klasie filtracji do rekuperatora AERIS starego typu. 

 

Ważne jednak, by filtry w rekuperatorze były zawsze czyste. Brudny filtr upośledza przepływ powietrza i sprawia, że po pierwsze system nie będzie dostarczał do pomieszczeń idealnie wyliczonej ilości powietrza koniecznego do zachowania maksymalnego komfortu klimatycznego, po drugie może dojść do poważnego zabrudzenia wymiennika i łopatek wentylatorów oraz konieczności ich wymiany!

filtry możesz zamówić na stronie sklepu www.kupfiltry.pl

 

Zobacz jak wymienić filtry w rekuperatorze AERIS:

Bardzo podobnie wymienia się również filtry w GWC:

przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie