Zainteresowanie tematem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, zwanej powszechnie rekuperacją, wciąż wzrasta. Wpływ na ten wzrost ma nie tylko mocne lobby producentów central i wykonawców instalacji (co z pewnością da się na rynku zauważyć). Najbardziej jednak tematem interesują się sami inwestorzy, którym coraz częściej zależy na zbudowaniu domu, na którego wydatki eksploatacyjne nie będą wysokie.

Elementem takiego domu są nie tylko wysokiej jakości materiały budowlane i bardzo dobre parametry izolacyjne fundamentów, ścian i stolarki otworowej, ale także rodzaj zastosowanej wentylacji, przez którą – jak szacują fachowcy – ucieka nawet do 80% wytworzonego w zimie przz system grzewczy ciepła.


ucieczka ciepla3

 

Jak zatrzymać te straty? Wyjścia są dwa.

Pierwsze to zainstalować szczelne ciepłe okna bez mikrowentylacji i nawiewników i połączyć to z dyscypliną nie otwierania i nie rozszczelniania okien w czasie chłodnych dni (czego oczywiście nie polecamy, grozi bowiem poważnymi kłopotami zdrowotnymi, pleśniami, grzybem i nadmierną wilgocią więcej na ten temat).

Drugie rozwiązanie to wykorzystanie raz wytworzonego ciepła do ogrzania powietrza wchodzącego do budynku. Zapewnia to nie tylko ogromne oszczędności na ogrzewaniu zimą, ale także ciągły i kontrolowany dostęp do świeżego, dodatkowo filtrowanego powietrza pozbawionego kurzu i zanieczyszczeń.

Przykładowo: gdy na dworze mamy około 6 stopni C na plusie, to zaciągane z zewnątrz powietrze rekuperator ogrzewa energią pochodzącą z powietrza wyciąganego z pomieszczeń do temperatury ponad 19 stopni C!. Oznacza to, że piec pracuje na minimalnej mocy podgrzewając powietrze zaledwie o kilka stopni (do ustawionej temperatury komfortu określonej przez użytkownika).
Oznacza to, że przy temperaturze zewnętrznej około 5-6 stopni C na plusie praktycznie nie ma wydatków na ogrzewanie!

Poniższe zestawienie temperatur to 'prt sc' wykonany w dniu 22 lutego 2011 r. o godz. 8 rano z działającego systemu rekuperacji opartego na centrali AERIS 550 VV LUXE pracującego w budynku Rekuperatory.pl przy ul. Rudzkiej 9-11 we Wrocławiu.

chcę sprawdzić temperatury w dniu dzisiejszym

tempAeris 3704

 

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie