Rekuperatory.pl
603 446 366

Instalator – najsłabsze ogniwo montażu systemu rekuperacji

Można skrupulatnie i długo wybierać markę rekuperatora: przeciwprądowy czy obrotowy, zwykły, czy z odzyskiem wilgoci? Można zastanawiać się nad rodzajem kanałów wentylacyjnych: tradycyjne kanały stalowe, czy przewody plastikowe o małych średnicach, które można łatwo ukryć w stropie czy posadzce. Można też rozważać zakup rekuperatora dobrze znanej marki albo mniej rozpoznawalnego polskiego producenta.

Jednak to wszystko nie ma znaczenia, jeżeli trafi się na instalatora bez doświadczenia, niechlujnego, który nie potrafi, albo nie umie, nie chce mu się przyłożyć należytej wagi do poszczególnych czynności związanych z montażem i izolacją instalacji rekuperacji.

Montaż rekuperacji to podstawa efektywnego systemu rekuperacji

Wybierając ekipę, która będzie realizowała instalację systemu wentylacyjnego w domu należy wziąć pod uwagę:

Umiejętności i doświadczenie instalatora rekuperacji

Wybierz firmę z zapleczem inżynierskim i dużym doświadczeniem. To da gwarancję, że wszystkie możliwe przez nią błędy zostały już popełnione na klientach, którzy byli przed Tobą. Wybierz firmę, która w ofercie ma nieco więcej niż tylko jeden system i która na podstawie rozmowy z klientem oraz na podstawie analizy wybranego projektu domu doradzi najbardziej odpowiedni produkt.

Nie oszczędzaj na usłudze – oszczędności bowiem, w przypadku popełnienia poważnych błędów – mogą okazać się boleśnie iluzoryczne.

Projekt systemu rekuperacji

Niezbędny! Bez papierowej wersji projektu nie zgadzaj się na rozpoczęcie prac. Zadbaj o wykonawstwo zgodne z projektem. Najlepiej, jak projekt zrobi ta sama firma, która potem wykona instalację. Będziesz miał pewność, że nie podważy żadnego z projektowych wytycznych.

Rodzaj instalacji wentylacyjnej

Zapomnij o przestarzałej metodzie kładzenia instalacji z tzw. fleksów, czyli miękkich przewodów wentylacyjnych, których potem nie da się wyczyścić, a ryzyko ich uszkodzenia oraz nieprawidłowego ułożenia jest bardzo wysokie.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

  1. sztywnych stalowych i izolowanych na całej długości kanałów spiro o dużych średnicach
  2. płaskich kanałów stalowych, które zmieszczą się w wylewce posadzki
  3. nowoczesnego, ultra cichego systemu Climate Recovery
  4. antybakteryjnych polietylenowych o małych średnicach, które całkowicie można ukryć w stropie lub posadzce

Gwarantuje to zachowanie właściwej trasy prowadzenia instalacji, minimalne opory z pełną kontrolą przepływu powietrza oraz możliwość inspekcji (sprawdzenia) czystości kanałów i wyczyszczenia instalacji za 12-15 lat.

Pamiętaj, że przewody, z których wykonana jest instalacja to 'tylko’ około 15% sukcesu. Pozostałe to:

  • 15% – właściwej mocy i jakości, dobrze dobrany rekuperator
  • 20% – projekt, czyli właściwe zaplanowanie trasy prowadzenia kanałów oraz dobrze wykonane obliczenia inżynierskie uwzględniające rodzaj i wielkość pomieszczeń oraz tysiące innych szczegółów wykonawczych (w tym wyregulowanie instalacji przy jej uruchamianiu)
  • Pozostałe 50% to solidnie wykonany montaż bez jakichkolwiek ustępstw jakościowych i zaniedbań. Bez tego nie pomoże ani super rekuperator, ani super instalacja…