Nowoczesna instalacja systemu wentylacyjnego wykonana z okrągłych przewodów polietylenowych jest higieniczna i ultra odporna. Zalana w posadzce, czy zabudowana w ścianie płytą g-k jest najważniejszym elementem systemu rekuperacji. Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatora.

Instalację zbudowaną w oparciu o okrągłe kanały wentylacyjne z tworzywa o małych średnicach można całkowicie ukryć w warstwie posadzki, w konstrukcji ściany lub w stropie. Jest ona także bardziej cicha i szczelna niż tradycyjna instalacja wentylacyjna wykonana z kanałów stalowych.

instalacja rekuperacji z przewodów okrągłych

Kolektory, skrzynka rozprężna i odcinek przewodu wentylacyjnego systemu R-VENT Flex.

System R-VENT Flex w całości produkowany jest w Holandii. Został zbudowany z wysokiej jakości tworzywa PE odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Składa się z elementów rozdzielaczowych, zwanych kolektorami (lub rozdzielaczami), skrzynek rozprężnych oraz przewodów wentylacyjnych. Przewody te mają okrągły kształt i przekrój 64 lub 90 mm.

Największą jego zaletą są niewielkie - w porównaniu do kanałów stalowych - średnice umożliwiające ich całkowite ukrycie. Przewody takie ułożyć można w konstrukcji stropu monolitycznego (później zostaną zalane betonem), w wylewce, tynku, zabudowie szkieletowej oraz w bruzdach ściennych. Słowem: 100% kanałów zostanie docelowo ukrytych w przegrodach budowlanych budynku, nie ma więc konieczności wykonywania jakiejkolwiek zabudowy, z którą trzeba często się liczyć w przypadku kanałów stalowych.

instalacja rekuperacji do zalania w posadzce

R-VENT Flex System przed zalaniem w posadzce

Instalacja wentylacyjna z tworzywa sztucznego - w porównaniu do tradycyjnych instalacji wykonanych z kanałów stalowych - jest w Polsce rozwiązaniem stosunkowo nowym, choć w krajach Beneluxu z powodzeniem stosowanym od wielu lat. Jej zalety trudno przecenić. Poza możliwością ukrycia przewodów i uwolenieniem inwestora (i architekta) od ewentualnych problemów związanych z ukryciem kanałów i ich zabudową, daje także absolutną gwarancję szczelności.

System R-VENT Flex stosowany od 2013 roku w instalacjach Rekuperatory.pl posiada najwyższą klasę szczelności D.

 

Zanim zdecydujesz o wyborze instalacji, sprawdź czy:

 • wszystkie elementy systemu zostały wykonane z wysokiej jakości tworzywa
 • system został zaprojektowany z myślą o transporcie powietrza
 • posiada uszczelki zapewniające trwałe i szczelne połączenia
 • z czego zostały wykonane przewody: czy jest to czysty polietylen, czy nie zawiera szkodliwych substancji i czy został przebany toksykologicznie
 • jaką aerodynamikę posiadają przewody i czy umożliwiają równomierne rozłożenie prędkości przepływów powietrza
 • czy przewody podczas i po montażu można szczelne zaślepić, by nie dopuścić do ich zanieczyszczenia
 • jaki jest zapas przepustowości kanału wykorzystywany podczas działania systemu wentylacyjnego na wysokich biegach, np. podczas funkcji "przyjęcie/party" (opcja dostępna w rekuperatorach AERIS)

Instalację wentylacyjną z tworzywa sztucznego R-VENT Flex System śmiało można zaliczyć do kategorii przewodów sztywnych (mają one pewną elastyczność, co pozwala je wyginać, ale nie zmienia to ich przekroju, co ma miejsce w przypadku przewodów elastycznych). Instalacje z tworzyw sztucznych można, podobnie jak sztywne rury stalowe, w łatwy sposób czyścić za pomocą odpowiedniej szczotki na wałku elastycznym (pod warunkiem zapewnienia dostępu do skrzynek rozdzielczych i ewentualnie otworów rewizyjnych). Jedną z większych zalet przewodów z tworzyw sztucznych jest również możliwość schowania ich w posadzce lub pod stropem.

Kolejną zaletą jest stosunkowa łatwość ich montażu, co stanowi ogromne ułatwienie dla instalatora, ale już nie dla inwestora, który powinien sprawdzić, czy instalator proponuje system "bo mu najwygodniej", czy faktycznie wziął pod uwagę interes i potrzeby inwestora i jego budynku.

Kanały z tworzyw sztucznych - z uwagi na lokalizację - łatwo mogą wchodzić także w kolizję z innymi instalacjami wewnętrznymi. Sieć przewodów z tworzyw jest dosyć gęsta i zajmuje sporo miejsca pod stropem lub na stropie pod wylewką. Jeżeli ktoś planuje tam inne instalacje (np. GDP - rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka, centralny odkurzacz, rury centralnego ogrzewania itd.) - może stanowić to problem.

W przypadku przewodów z tworzyw sztucznych, szczególnie tych zalewanych w stropie lub posadzce, należy zachować reżim podczas montażu, a szczególnie pomiędzy montażem i zalewaniem stropu lub posadzki, by kolejne ekipy nie naruszyły już ułożonej instalacji. Po zalaniu betonem naprawa ewentualnych uszkodzeń jest praktycznie niemożliwa.

Ostatnią kwestią jest staranne przemyślenie umiejscowienia anemostatów, kratek nawiewnych i wywiewnych. W instalacji na kanałach metalowych kratki lub anemostaty umieszcza się na suficie, co powoduje odpowiednią wymianę powietrza. Podobnie należy postąpić w przypadku wykonywania instalacji z tworzywa sztucznego.

Najważniejsze o instalacji wentylacyjnej z przewodów PE

Instalacje z tworzyw sztucznych zyskują coraz więcej zwolenników. Przede wszystkim dlatego, że można je całkowicie ukryć w przegrodach budowlanych. Drugim argumentem przemawiajacym na korzyść instalacji z tworzywa PE są właściwości materiału, z jakiego zostały wykonane. Materiał ten gwarantuje pełne zabezpieczenie antybakteryjne i antystatyczne. Sposób łączenia kanałów oraz sama ich budowa zapewnia pełną kontrolę nad szczelnością przepływu powietrza.

Uwaga na tańsze, wykonane ze słabej jakości tworzywa (często są to systemy mieszane: stal + tworzywo), podróbki!

Niezależnie od wyboru rodzaju instalacji należy pamiętać, że najważniejsze jest dobranie odpowiednich parametrów instalacji dla potrzeb budynku, czyli wykonanie projektu rekuperacji oraz prawidłowe zaprojektowanie i obliczenie ilości nawiewanego powietrza, a także właściwe umiejscowienie anemostatów, kratek nawiewnych i wywiewnych.

Tabela: Instalacja z rur stalowych i z tworzywa sztucznego: porównanie.

Instalacja ze sztywnych rur spiro

Instalacja R-VENT Flex System

Zajmuje więcej miejsca Zajmuje mniej miejsca (całkowite ukrycie przewodów)
Mniej cicha Bardziej cicha
Trudniejsza w montażu (wymaga doświadczenia) Łatwiejsza w montażu (uwaga na inne instalacje!)
Szczelność zależy od starannności wykonania montażu Wysoka klasa szczelności D
Zwykła stal ocynkowana Starannie przebadane tworzywo PE dopuszczone do kontaktu z żywnością
brak Warstwa wewnętrzna przewodu wykonana z antybakteryjnego i antystatycznego tworzywa
Duża średnia kanałów: 100-160 mm Niewielka średnica przewodów: 63 i 90 mm
Taśma aluminiowa uszczelniająca połączenia Uszczelki z mikrogumy = trwałe i szczelne połączenia
Wystaraczająca aerodynamika Doskonała aerodynamika
Wytrzymałe i trwałe Ultra wytrzymałe i trwałe
Możliwość wyczyszczenia Możliwość wyczyszczenia
Nieco tańsza Nieco droższa

 

 

przewody rekuperacji w stropie

przewody rekuperacji w suficie podwieszanym

kanały systemu rekuperacji ukryte w stropie drewnianym

kanały rekuperacji w warstwie izolacji

      przewody wentylacyjne w suchej zabudowie

 

 « przeglądaj pozostałe artykuły

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie