Jeżeli masz w samochodzie ogrzewanie, klimę oraz przycisk OFF przy pokrętle do ustawiania poziomów wentylacji oraz przycisk do odcięcia dopływu powietrza z zewnątrz, łatwo możesz wykonać pewien ciekawy test pokazujący, czym w zakresie komfortu powietrznego jest rekuperacja, czym różni się ona od klimatyzacji i od zwykłej wentylacji grawitacyjnej.

Możesz też sprawdzić, czym różni się dobrze wykonany system rekuperacji od systemu schrzanionego przez niedoświadczoną firmę instalacyjną. Gotowy?

wylacz wentylacje3

Jeżeli masz auto z klimą, ogrzewaniem oraz możliwość regulacji intensywności nawiewu, możesz łatwo przekonać się, czym - w zakresie komfortu klimatycznego - jest rekuperacja. 

 

Testy przeprowadź poza dniami wyjątkowych mrozów lub wyjątkowych upałów. Pozycja wyjściowa dla wszystkich ustawień: 

 • ustaw temperaturę komfortu na optymalny dla siebie poziom (u mnie były to 22 stopnie)
 • okna zamknięte

 

Ustawienie 1: symulacja wentylacji grawitacyjnej przy szczelnych zamkniętych oknach

Przełącz wentylację na OFF, ustaw wyłącznie wewnętrzny przepływ powietrza (odetnij dostęp powietrza zewnętrznego).

Po około 15 minutach zaczniesz ziewać i głęboko oddychać: brakuje Ci powietrza. To, którym oddychasz dawno przekroczyło dopuszczalne normy poziomu dwutlenku węgla. Pokonaj tak dystans 100 km: poczujesz się totalnie zmęczony i senny. Zacznie Cię boleć głowa. Dodatkowo możesz zjeść przygotowaną wcześniej kanapkę z mielonym: zapach będzie utrzymywać się jeszcze długo po jej zjedzeniu. Witaj w ciepłym, dobrze zaizolowanym domu bez wentylacji mechanicznej! 

 

Ustawienie 2: symulacja wentylacji grawitacyjnej + klima, czyli przyjemna temperatura i niska jakość higieniczna powietrza

Przełącz temperaturę na nieco niższą, dodaj klimę. Nie odblokowuj dopływu powietrza zewnętrznego (powinien pozostać zablokowany). 

Zrobi się chłodniej, ale bez poprawy jakości powietrza. W znakomitej większości klima tylko mieli powietrze, które jest w pomieszczeniu, bez wymiany na świeże. W zakresie jakości powietrza NIC SIĘ NIE ZMIENI: dalej oddychasz starym, zużytym i zanieczyszczonym bakteriologicznie powietrzem. Jak się czujesz w ciepłym, dobrze zaizolowanym domu bez wentylacji mechanicznej z klimatyzacją?

 

Ustawienie 3: stała podaż świeżego powietrza, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem

Odblokuj dopływ powietrza z zewnątrz. Pokrętło wentylacyjne ustaw na optymalny dla siebie przepływ (raczej dolne i średnie wartości intensywności przepływu), dodaj do tego temperaturę komfortu, ja ustawiłam ją na 22 stopnie - czuć delikatny dopływ świeżego powietrza. Jeżeli przemierzasz właśnie drogę pomiędzy polami rzepaku, możesz poczuć jego słodkawy zapach. Powietrze jest wymieniane! Tak właśnie czuć komfort wentylacyjny w domu z rekuperacją: zawsze świeżo! Masz jeszcze jedną kanapkę? Odpakuj ją: po chwili zapach zniknie bez śladu. Witaj na pokładzie domu z dobrą wentylacją! 

 

Ustawienie 4: stała wymiana powietrza zużytego na świeże przy nadmiernej podaży, czyli instalatorowi do końca nie wyszło

Zmień pokrętło na duży przepływ powietrza: intensywne wietrzenie. Świeżo, ale głośno i mało komfortowo. Przy źle dobranym (najczęściej za małym) urządzeniu, źle dobranych przekrojach kanałów wentylacyjnych, nieodpowiednich obliczeniach wartości przepływu powietrza, rekuperacja też będzie działać, ale komfort korzystania z niej będzie niski. Dodatkowo odzysk ciepła niewielki. Chcesz zaoszczędzić parę złotych? Nie wybieraj taniego instalatora i najtańszego urządzenia! W zamian za to o rekuperacji zdecyduj wcześnie, by zaoszczędzić np. na budowie kominów do grawitacji i na oknach. 

 

Ten test nie jest doskonały - doskonale za to pokazuje, czym jest brak właściwej wymiany powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz oraz jak bardzo ważna dla samopoczucia jest wentylacja. Dodaj do tego odzysk ciepła, do którego dochodzi w rekuperatorze i oszczędności na ogrzewaniu, które tu trudno byłoby zasymulować, a które w dobrze zaizolowanym domu sięgają 50%! 

W samochodzie powietrze odpływa nieszczelnościami, w systemie rekuperacji obieg powietrza jest szczegółowo kontrolowany za pomocą rekuperatora i instalacji nawiewnej i wywiewnej: identyczna ilość powietrza nawiewanego jest w tym samym czasie wyciągana z pomieszczeń bez powstawania jakiegokolwiek nad- czy podciśnienia.  Przy maksymalnym komforcie w dzień i w nocy, latem i zimą. 

 

Umów się z Doradcą na wizytę w domu z działającą rekuperacją. Porozmawiaj z jej użytkownikami, posłuchaj, poczuj, zobacz. 

Zapraszamy do kontaktu z każdego miejsca w Polsce. 

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie