Sezon na alergie w pełni: kwitnie obecnie wszystko, co może uczulać. Razem z powietrzem do organizmu alergika dostają się pyłki drzew, krzewów, kwiatów i traw, które powodują charakterystyczne pieczenie, świąd i łzawienie.
Rekuperacja w znacznym stopniu ogranicza dostarczanie do pomieszczeń obecnych w powietrzu pyłków zatrzymując zanieczyszczenia na filtrze w rekuperatorze.
Pyłek roślinny pod mikroskopem elektronowym w całej swojej okazałości.
Fabrycznie montowana para filtrów w rekuperatorze AERIS w klasie G4 posiada skuteczność filtracji na poziomie średnio 90%, co oznacza, że zatrzymuje zdecydowaną większość pyłków kwiatowych oraz do 85% mniejszych cząsteczek od 3 do 10μm (1 μm = 1/1000 mm).
Istnieje jednak możliwość montażu filtrów F7 o zwiększonej klasie filtracji, które zatrzymują około 97% cząsteczek o wielkości już od 1 do 3μm (1 μm = 1/1000 mm), czyli np. pyłków kwiatowych, cząsteczek popiołu, sadzy, zarodników grzybów, itp. Filtr ten wykazuje także częściową skuteczność dla dymu tytoniowego i bakterii.
Do bardziej zawansowanych sposobów filtracji i oczyszczania powietrza, które umożliwia rekuperacja, jest montaż instalacji OXY inside, której integralną częścią jest jonizator powietrza: lampa uv umieszczona na kanale nawiewnym.