Co robi rekuperacja latem? Chciałoby się odpowiedzieć, że to samo, co zimą: wentyluje, czyli wymienia zużyte powietrze na świeże. Ale nie do końca tak jest.
Rekuperacja latem nie odzyskuje energii z powietrza wywiewanego, bo nie zależy nam na ogrzewaniu pomieszczeń. Wymiennik ciepła w rekuperatorze latem albo jest omijany przez strumienie powietrza i przechodzi bypassem (czytaj tutaj, co to jest bypass) albo przechodzi przez wymiennik, ale celem tego przejścia nie jest jego ogrzanie, tylko ochłodzenie od powietrza wywiewanego.
Powietrze jest chłodzone wtedy, gdy to nawiewane jest cieplejsze od wywiewanego. Bypass działa w trybie automatycznym.
Rekuperator latem
Zdecydowanie zaleca się, by rekuperator był włączony przez cały rok – nawet w czasie nieobecności domowników. Po pierwsze dlatego, że przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych chroni je przed wilgocią (ruch powietrza zapobiega gromadzeniu się wilgoci w kanałach), po drugie nawet jeżeli rekuperator nawet nie odzyskuje energii, to wciąż wymienia powietrze.
W miesiącach wiosennych i letnich automatyka rekuperatora uruchamia tzw. przewietrzanie wiosenne, czyli otwiera jego by-pass. Wtedy powietrze dostarczane do pomieszczeń, omija wymiennik ciepła.
Wentylacja grawitacyjna latem
Wentylacja grawitacyjna latem nie działa. Nie działa z bardzo prostego powodu: nie ma różnicy temperatur między powietrzem wewnątrz, a zewnątrz. A jeśli nie różnicy temperatur, nie ma różnicy ciśnień. W związku z tym nie istnieje siła fizyczna, która spowodowałaby ruch powietrza.
Latem w pomieszczeniach powietrze potrafi mieć również bardzo złą jakość. Wysokie zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem węgla wydychanym przez ludzi, emisja chemicznych zanieczyszczeń z dywanów, mebli, tapet i farby. Pyłki, kurz.
Każde pomieszczenie w każdej porze roku, wymaga wentylacji.
Pocieszeniem jest fakt, że latem chętniej wietrzy się pomieszczenia przez otwarcie okien. Do czasu… Gdy w pokoju włączymy klimatyzację, okna chętnie zamykamy, bo wpada przez nie gorące powietrze z zewnątrz. Klimatyzacja zaś nie wymienia powietrza, tylko mieli jedno i to samo ochładzając je. Pozorna świeżość, której doświadcza się w klimatyzowanych pokojach to złudzenie spowodowane niższą temperaturą powietrza.
To właśnie dlatego w pomieszczeniach z klimą, ale bez wentylacji, często boli nas głowa, nie można się skoncentrować ani dobrze wyspać.
Odpowiedzialne za te odczucia jest złej jakości powietrze wewnętrzne.
Zdawałoby się, że nowoczesna wentylacja grawitacyjna latem (wspomagana nawiewnikami) powinna potrafić wymieniać powietrze w pomieszczeniach. Naprawdę nie ma jednak jak tego zrobić.
Otwieranie okien w domu z rekuperacją
W domu z rekuperacją można oczywiście otwierać okna. I to przez cały rok. Gdy jednak działa rekuperacja, dostarczane do domu powietrze jest również filtrowane. Filtry zatrzymują komary, muchy, kurz i większe zanieczyszczenia. Otwierając okna wpuszczamy całe towarzystwo do środka. I o ile w ciągu dnia okno tarasowe jest niemal zawsze otwarte, przesłonięte firankami czy moskitierą, to już na noc okna zamykamy.
Wtedy pałeczkę przejmuje rekuperator latem.
Recyrkulacja powietrza w domu
Powietrze w domu powinno wymieniać się przez cały czas. Oczywiście z różną intensywnością: mocniej w godzinach wyższej aktywności, słabiej nocą.
Wartości wstępne ustawień na centrali wentylacyjnej dokonuje się raz przy montażu rekuperatora, drugi raz przy ustawianiu sterownika lub w aplikacji zarządzającej pracą centrali.
Najczęściej do dyspozycji są trzy poziomy pracy. Z trybem nieobecności cztery. Dla każdego użytkownika rekuperacji optymalne parametry będą różne, a ustawienia indywidualne.
Balansuje się tu pomiędzy dźwiękiem, jaki wydobywa się z pracujących wentylatorów w rekuperatorze, komfortem pracy użytkowników
Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz podnosi się, należy zmienić na sterowniku temperaturę komfortu: obniżyć ją do np. 18 – 19 stopni.
Pozwoli to systemowi rekuperacji dążyć do osiągnięcia tej temperatury korzystając ze wszystkich możliwych sposobów, do których należy odzysk chłodu w wymienniku rekuperatora lub wykorzystanie chłodu pochodzącego z gruntowego wymiennika ciepła.
Wiosną można również nieco zmniejszyć intensywność wentylacji przełączając rekuperator na niższy bieg, choć ostatecznie zależy to od indywidualnych preferencji.
Wiosną w domu z rekuperacją można otwierać okna
Tak, można otwierać okna. Zawsze, gdy tylko poczuje się taką potrzebę: jak w domu z wentylacją grawitacyjną. Tyle, że nie ma takiej potrzeby, bo świeże powietrze dostarczane jest przez kanały wentylacyjne, a otwarcie okna może powodować przeciąg, czy wpuszczać do domu komary. Ale można, zawsze, kiedy ma się ochotę, przez cały rok.
Klimatyzacja a rekuperacja latem
Rekuperacja zawsze pomniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło i zmniejsza koszty zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia budynku. Nie zastąpi ona jednak systemu klimatyzacji.
Celem wentylacji jest zagwarantowanie zdrowego powietrza, zaś klimatyzacji zapewnienie komfortu termicznego, to znaczy ochłodzenie powietrza do zadanej temperatury.
System klimatyzacji działa bardziej efektywnie, gdy powietrze w domu nie jest tak ciepłe, jak to na zewnątrz i gdy tak szybko się go nie pozbywamy przez okna. To właśnie dlatego podczas upałów, w budynkach, w których działa klimatyzacja, zabrania się otwierać okna.
Rekuperacja wykorzystuje wtórnie chłód z systemu klimatyzacji, a schłodzone powietrze w wymienniku rekuperatora, jest zużywane do ochłodzenia świeżego powietrza nawiewanego do domu.
Rekuperacja nie zastępuje klimatyzacji.
Klimatyzacja nie zastępuje rekuperacji.
Dla komfortu klimatycznego latem potrzebne są oba te systemy. Plus ogrzewanie zimą. To trzy filary komfortu w domu: latem klima, zimą ogrzewanie, a energooszczędna wentylacja cały rok.