Rekuperacja latem

Chciałoby się odpowiedzieć, że rekuperacja w czerwcu robi to samo, co w styczniu: wentyluje, ale nie do końca tak jest, bo przecież w 4 miesiącach roku, kiedy ogrzewanie nie działa, nie odzyskuje ona energii z powietrza wywiewanego, bo jego temperatura jest dokładnie taka sama, jak nawiewanego.

Czy można w czerwcu wyłączyć rekuperator?

Zdecydowanie zaleca się, by rekuperator był włączony cały czas. Po pierwsze dlatego, że przepływ powietrza w kanałach wentylacyjnych chroni je przed wilgocią (ruch powietrza działa osuszająco), po drugie nawet jeżeli rekuperator nie odzyskuje teraz energii, to wymienia powietrze. W miesiącach wiosennych i letnich automatyka rekuperatora uruchamia tzw. przewietrzanie wiosenne, czyli otwiera jego by-pass. Wtedy powietrze dostarczane do pomieszczeń, omija wymiennik ciepła.W domu z rekuperacją można oczywiście otworzyć okna. Pamiętajcie jednak, że kiedy działa system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, dostarczane do domu powietrze jest filtrowane. Filtry zatrzymują komary, muchy, kurz i większe zanieczyszczenia. Rekuperacja wentylować powinna cały dom, przez całą dobę.W domu z rekuperacja mozna otworzyc oknaOtwarte okno w domu z rekuperacją w żaden sposób nie zaburza pracy rekuperatora. Kiedy temperatura powietrza na zewnątrz podnosi się, należy zmienić na sterowniku temperaturę komfortu: obniżyć ją do np. 18 – 19 stopni. Pozwoli to systemowi rekuperacji dążyć do osiągnięcia tej temperatury korzystając ze wszystkich możliwych sposobów, do których należy odzysk chłodu w wymienniku rekuperatora lub wykorzystanie chłodu pochodzącego z jednostki chłodzącej ARTIC lub gruntowego wymiennika ciepła.Wiosną można również nieco zmniejszyć intensywność wentylacji przełączając rekuperator na niższy bieg, choć ostatecznie zależy to od indywidualnych preferencji. 

Wiosną w domu z rekuperacją można otwierać okna

Tak, można otwierać okna. Zawsze, gdy tylko poczuje się taką potrzebę: jak w domu z wentylacją grawitacyjną. Tyle, że nie ma takiej potrzeby, bo świeże powietrze dostarczane jest przez kanały wentylacyjne, a otwarcie okna może powodować przeciąg, czy wpuszczać do domu komary. Ale można, zawsze, kiedy ma się ochotę! Zimą, latem i jesienią też! 

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock