Rekuperacja w domu o bardzo małej powierzchni.

W artykule znajdziesz

  1. Czy warto robić rekuperację w małym domu

Czy warto robić rekuperację w małym domu

Czy w domu o bardzo małej powierzchni użytkowej (53,58 m2) rekuperacja spełni swoją rolę?

Odpowiadamy: zdecydowanie tak. Powierzchnia domu nie ma znaczenia: rekuperacja działa tak samo w ogromnym, jak i małym domu. Tak, jak każdy dom w naszym klimacie należy ogrzewać, tak samo każdy należy wentylować. Mało tego: montaż wentylacji w każdym domu jest obowiązkowy!

640x427 lmb071 fr1 ag

Dom o powierzchni nieco powyżej 50m2 z rekuperacją: świeże powietrze i oszczędności na ogrzewaniu!

 

Zasada działania rekuperacji w takim domu jest identyczna, jak w większych: świeże powietrze jest nawiewane do pomieszczeń i zastępuje wyciągane z nich zużyte stare powietrze o dużej zawartości dwutlenku węgla. Ilość powietrza musi być dostosowana do niewielkiej kubatury domu: musi istnieć pełna równowaga pomiędzy idealnie świeżym komfortem powietrznym a temperaturą: powietrza nie może być ani za mało, ani za dużo. Zależy to od dobrze zrobionego projektu domu oraz od prawidłowego wykonania, poprowadzenia i zaizolowania całej instalacji.

Finalnie także komfort zależy od użytkowania systemu: w miesiącach zimowych, przy niskich temperaturach zewnętrznych system rekuperacji przez większość doby powinien być używany na niższym biegu: pierwszym.