Rekuperatory.pl
603 446 366

Rekuperacja w bloku

Jak działa rekuperacja w mieszkaniu

System rekuperacji niezależnie czy w bloku, czy w apartamencie, czy w kamienicy funkcjonuje w identyczny sposób, jak w domu jednorodzinnym: wyciąga zużyte powietrze, a na jego miejsce nawiewa świeże odzyskując przy tym ciepło z powietrza wyciąganego.

Zapewnia on również ten sam komfort klimatyczny i takie same, sięgające nawet 50% oszczędności na ogrzewaniu w porównaniu do działającej wentylacji grawitacyjnej. Trudno nie wspomnieć, że komfort mieszkania w domu z rekuperacją jest nie do osiągnięcia z wentylacją grawitacyjną. Mieszkanie z rekuperacją jest o wiele zdrowsze, bo oddychamy ciągle świeżym i filtrowanym powietrzem. Lepiej się w nim mieszka i odpoczywa. 

Rekuperacja w bloku także jest możliwa, choć realnie wykonuje się ją na etapie, gdy blok jest stawiany. Nie jest raczej możliwe wykonanie systemu rekuperacji w mieszkaniu w bloku już istniejącym z uwagi chociaż na lokalizację czerpni i wyrzutni. 

Rekuperacja w mieszkaniu

Rekuperator może być umieszczony w zabudowie nad WC w łazience.

 

Rekuperacja w domu

Od lat projektujemy i montujemy rekuperację. Rekuperacja w domu jest coraz bardziej popularna. Przynosi komfort i oszczędności. Współpraca z największymi pracowniami architektonicznymi w kraju, setki obliczeń inżynierskich oraz tysiące wykonanych instalacji pozwoliło nam wyznaczyć obowiązkowe punkty efektywnego systemu rekuperacji.

Jaki więc powinien być system rekuperacji?

Przede wszystkim starannie zaprojektowany. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie pozostałych szczegółów:  rodzaju instalacji, prowadzenia trasy kanałów wentylacyjnych, długości puszek rozprężnych, kolejności odejść pod punkty nawiewne i wywiewne. Ważne są też średnice kanałów, długości odejść od trójników, sposoby łączenia kanałów z kształtkami, doszczelnianie kanałów i ich połączeń, mocowanie instalacji, miejsce i sposób montażu rewizji oraz w końcu samo podłączenie instalacji do rekuperatora.

Dodatkowo również system rekuperacji projektowany dla mieszkania czy apartamentu uwzględnia szereg szczegółów związanych z pomieszczeniami, które muszą być wentylowane grawitacyjnie, a także ze strefami pożarowymi czy lokalizacją czerpni i wyrzutni powietrza.

 

Mieszkanie z rekuperacją. Co obejmuje montaż rekuperacji?

  • wykonanie projektu systemu oraz obliczeń inżynierskich zapotrzebowania na powietrze
  • rozprowadzenie instalacji, zaizolowanie jej jeśli to konieczne i trwałe umocowanie, wykonanie punktów nawiewnych i wywiewnych, podłączenie rekuperatora, montaż sterownika
  • montaż rekuperatora powietrza, czyli centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła
  • montaż urządzeń dodatkowych, np. nawilżacza powietrza, systemu antysmogowego 
  • doradztwo inżynierskie i techniczne
  • regulację i uruchomienie systemu, pomiary techniczne zakończone protokołem powykonawczym