Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – korzyści i zalety

Montaż rekuperacji pozwala na znaczne oszczędności na kosztach ogrzewania domu. Dom z rekuperacją może mieć nawet ponad 45% mniejsze zapotrzebowanie na ciepło niż taki sam dom z wentylacją grawitacyjną!

Odpowiednio wcześnie zaprojektowany system rekuperacji oraz uwzględnienie jego wpływu na system grzewczy na etapie projektu, pozwala również zaoszczędzić na etapie inwestycji, co ma szczególne znaczenie w domach z rekuperacja i pompą ciepła. Tutaj oszczędności mogą sięgać nawet 15 tysięcy złotych na etapie zakupu pompy ciepła i wykonawstwa!

Pamiętaj: budując dom musisz wyposażyć go w system wentylacji. Obowiązek instalacji wentylacyjnej narzucają na inwestorów przepisy budowlane. Rekuperację robisz więc ZAMIAST wentylacji grawitacyjnej.

Poniżej przeczytasz na temat:

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wentylacji, znajdziesz w tym artykule. 4.9/322 opinii | Ostatnia aktualizacja:

Co to jest wentylacja?

Wentylacja to wymiana powietrza zużytego na świeże, to znaczy zastąpienie zanieczyszczonego powietrza świeżym. Wentylacja mechaniczna zaś to wentylacja wymuszona, w której ściśle określony i ukierunkowany ruch powietrza został spowodowany za pomocą urządzenia mechanicznego – rekuperatora.

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła

Co to jest rekuperator? Jest to urządzenie, zwane także centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła, w której znajduje się wymiennik ciepła, w którego wnętrzu odbywa się proces odzyskania energii z powietrza. Wentylacja z odzyskiem ciepła to rekuperacja.

Rekuperacja = zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła

Rekuperacja gwarantuje –  niezależną od warunków zewnętrznych (temperatury, wiatru) wymianę powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu w wentylowanych mechanicznie pomieszczeniach przez cały czas jest odpowiedniej jakości czyste powietrze o niskiej zawartości dwutlenku węgla i wilgotności. Wymuszenie wymiany powietrza przy użyciu dwóch wentylatorów (nawiewnego i wywiewnego) pozwala wyeliminować podstawowe wady wentylacji grawitacyjnej: jej pełną zależność od warunków zewnętrznych (jak jest za ciepło – nie działa) oraz nadmierny i nie dający się kontrolować ruch powietrza wtedy, gdy na zewnątrz jest zimno, co powoduje duże straty energii cieplnej.

Jak nie płacić dużo za ogrzewanie jednocześnie wymieniając w pomieszczeniach powietrze na świeże?Zapytaj naszego doradcę! Wypełnij formularz.Wypełniam

Wentylacja mechaniczna pozwala w pełni zapanować nad ilością wywiewanego i nawiewanego do pomieszczeń powietrza, co pozwala na pełną kontrolę komfortu i dostosowanie ją do aktualnych potrzeb. Inaczej bowiem powinno wentylować się pomieszczenie, w którym przebywa dużo osób i są one aktywne, a inaczej takie, gdzie osób jest dwie i śpią.

Co odróżnia wentylację grawitacyjną od mechanicznej?

Z myślą o oszczędzaniu energii buduje się fundamenty, wznosi ściany i je ociepla, kupuje okna (koniecznie z potrójną szybą i ciepłym profilem) i uszczelniania połać dachu. Szczelne elementy domu, które doskonale wpisują się w trend energooszczędności, są bezpośrednio odpowiedzialne za to, że nowoczesny dom przypomina szczelnie zamknięty słoik.

Wentylacja mechaniczna a straty ciepła w budynkach

Dom bez rekuperacji

Wentylacja mechaniczna zyskuje ostatnio na popularności głównie z powodu dążenia do zwiększania izolacyjności budynków i zmniejszania ich zapotrzebowania na energię. Słowem: chcemy budować coraz tańsze w użytkowaniu domy: ciepłe i szczelne.

Jak jednak szczelność budynku wpływa na zdrowie jego mieszkańców?

Dom bez skutecznej wentylacji przypomina szczelnie zamknięty słoik.

Okazuje się, że jest to bardzo mocna zależność, ponieważ przy bardzo szczelnym budynku, niemożliwe jest jego naturalne wentylowanie (przy pomocy wentylacji grawitacyjnej). Do zamontowanych szczelnych okien dorzucić wtedy koniecznie należy nawiewniki okienne, co oznacza nie mniej ni więcej, tylko… rozszczelnienie tych okien.

Jeśli budynek ma być i energooszczędny, i zdrowy, pozostaje tylko zastosowanie wentylacji mechanicznej o z odzyskiem ciepła – rekuperacji.

Jeśli chcesz, by Twój dom był zdrowy, a jego mieszkańcy byli pełni energii, zastosuj rekuperację.Skonsultuj swój pomysł na dom. Odpowiemy na Twoje pytania.Formularz kontaktowy

Co zapewnia mechaniczne wentylowanie pomieszczeń?

W obiekcie może występować tylko jeden sposób wentylacji, co znaczy, że jeżeli inwestor decyduje się rekuperację, nie buduje już kominów do wentylacji grawitacyjnej. Z tego powodu o rodzaju zastosowanej wentylacji warto zdecydować, kiedy dom jest jeszcze na etapie projektu.

Z rekuperacją zyskujesz:

Odbierz darmowy poradnik o rekuperacji.

Subskrybuj nasz newsletter

Zapisz się

Wentylacja machaniczna – Od czego zacząć?

Od spotkania z doradcą ds. rekuperacji, który na podstawie wstępnej analizy rzutów każdej z kondygnacji budynku będzie potrafił określić możliwości montażowe, wstępnie wytyczyć trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych, dobrać rekuperator i instalację oraz wycenić system. Opowie też o rozszerzeniu systemu rekuperacji, w tym jak wykonać gruntowy wymiennik ciepła?. To pozwoli na sprawną ocenę sytuacji i decyzję.

Obecnie wydaje się, że wybudowanie w dzisiejszych czasach nowoczesnego i zdrowego domu bez sprawnie funkcjonującego systemu wentylacji jest po prostu niemożliwe.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja

Po co w domu rekuperacja? Wentylacja mechaniczna – w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej – w sposób zorganizowany i stały, niezależny od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, wymienia zużyte powietrze o dużej zawartości dwutlenku węgla na powietrze zewnętrzne, świeże w obecnie budowanych domach ze szczelną stolarką okienną.

Podstawową korzyścią z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacji – jest rzeczywisty, odczuwalny komfort klimatyczny, który zapewnia stała wymiana zużytego powietrza przy zerowej stracie energetycznej.

Jak działa rekuperacja

Jak dziala rekuperacja w domu

Powietrze jest pobierane przez otwór w elewacji budynku: czerpnię. Następnie strumień powietrza wpływa do wymiennika ciepła w rekuperatorze, a stamtąd transportowane jest do pomieszczeń. Jednocześnie taka sama ilość powietrza ze środka jest wyciągana i wyrzucana na zewnątrz.

Dom z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, rekuperacją – jest zdrowy i energooszczędny, a współczynnik zużycia energii pierwotnej EP jest niski, dostosowany do aktualnych przepisów i wymagań technicznych 2021 (od 1.01.20021 r. każdy dom musi posiadać wskaźnik EP obniżony aż do 70 kWh/(m2rok).

Prosty sposób działania systemu rekuperacji

Jak dziala rekuperacja w domu

Powietrze w domu krąży w sposób niesłyszalny i niezauważalny: od punktów nawiewnych do wyciągowych. Nie we wszystkich pomieszczeniach umieszczone są anemostaty nawiewne i wywiewne: część z nich to tzw. pomieszczenia transferowe, np. korytarze. Ale ostateczny układ dobierany jest zawsze indywidualnie do architektury budynku i dostosowywany do indywidualnych wymagań mieszkańców. Zależy on też od rodzaju pomieszczeń.

Rekuperacja to jeden z trzech najszybszych sposobów uzyskania tak niskich parametrów energochłonności przez budynek (obok zwiększania izolacji budynku, zastosowania pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

Jak dziala rekuperacja w domuNajwiększą korzyścią z rekuperacji jest obecna przez całą dobę świeżość: w każdym kącie każdego pomieszczenia, o każdej porze dnia i nocy. Zapomnieć można o odświeżaczach powietrza, chemicznych zapachach do kontaktów oraz o… otwieraniu okien. Choć te otwierać oczywiście można.

W domu z rekuperacją zawsze pachnie czystością i świeżością, a na dostępie do świeżego, filtrowanego powietrza korzysta przede wszystkim samopoczucie i zdrowie. To świeże powietrze właśnie powoduje, że zmniejszają się bóle głowy, ustępuje bezsenność, a jakość snu znacznie się polepsza. Wzrasta energia życiowa – dokładnie tak samo, jakbyśmy spędzali cały dzień na zewnątrz oddychając świeżym powietrzem!

Oszczędności na rekuperacji – gdzie szukać oszczędności

  1. Rezygnacja z budowy kominów wentylacyjnych: nie budujesz kominów lub samych szachtów do wentylacji grawitacyjnej. Kominy zajmują mniej miejsca w domu.
  2. Rezygnacja z części skrzydeł w oknach: nie wszystkie okna muszą się otwierać, bo w domu z rekuperacją okna otwierasz znacznie rzadziej. Możesz to robić, ale nie ma takiej potrzeby, bo powietrze jest cały czas świeże.
  3. Rezygnacja z zakupu nawiewników do okien: okna w domu z rekuperacją powinny być maksymalnie ciepłe i szczelne – to spore oszczędności.
  4. Nie wykonujesz kratek wywiewnych w kuchni, łazience – zastępują je punkty nawiewne i wywiewne systemu rekuperacji.
Jak dziala rekuperacja w domu

Wszystkie projekty domów pasywnych obowiązkowo projekt rekuperacji już zawierają. Jeżeli jednak kupujesz projekt domu tradycyjnego lub energooszczędnego sprawdź, jaki rodzaj wentylacji jest w nim zaprojektowany. Nawet jeżeli jest to tradycyjna wentylacja grawitacyjna, nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim budynku wykonać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację.

Nie ma przy tym znaczenia, na jaki projekt domu się zdecydujesz: parterowy czy piętrowy, duży, czy mały, drewiany czy murowany. Rekuperację można zrobić w każdym z nich.

Możesz również wybrany projekt domu (rzuty każdej kondygnacji) lub link do projektu domu gotowego wysłać do doradcy Rekuperatory.pl do konsultacji.

Pamiętaj również, że rekuperacja to nie tylko oszczędności, ale również niepowtarzalny, ogromnie wysoki komfort powietrzny, którego nie osiągniesz w domu z wentylacją grawitacyjną. Nie wierzysz? Mam w domu rekuperację, dopytaj: 605 732 277

Godne zapamiętania

Przy budowie ciepłego domu ze szczelną stolarką okienną, do której nie zamontuje się elementów nawiewnych, należy poważnie rozważyć montaż rekuperacji. Żaden inny sposób poza rekuperacją nie gwarantuje stałej wymiany powietrza z jednoczesnym odzyskiem ciepła. A jakaś wentylacja w domu być musi.

Maksymalnie energooszczędnego domu, czyli domu pasywnego, nie da się wybudować bez rekuperacji.

Czy rekuperacja oczyszcza nawiewane powietrze?

Zanim powietrze zostanie dostarczone do pomieszczeń, przechodzi ono przez filtr nawiewny w rekuperatorze. Tam jest ono oczyszczane. Stopień jego oczyszczenia zależy od tego, jakiej klasy filtr został zamontowany. Fabrycznie centrale wyposażane są w filtry w klasie zgrubnej G4, co oznacza, że powietrze zostanie oczyszczone na poziomie 90%, ale tylko z zanieczyszczeń, które są większe niż 10 mikrometra (10 µm).

Jak wymieniać zużyte powietrze w domu na świeże, nie tracąc przy tym energii na ogrzewanie?Zapytaj naszego doradcę technicznego. Wypełnij bezpłatny formularz ofertowy.Wypełniam

Smog jest o tyle niebezpieczny, że składa się z mniejszych frakcji o wymiarach od 0,3 do 2,5 µm. Aby tej wielkości zanieczyszczenia zostały na filtrze i nie dostały się do pomieszczeń, należy zastosować dokładniejsze filtry w klasie F7, które zatrzymują powyżej 85% cząsteczek o rozmiarach od 0,3 do 10 µm, powyżej 65% cząsteczek o rozmiarach od 0,3 do 2,5 µm oraz powyżej 50% cząsteczek o wymiarach 0,3 do 1 µm.

Trzy poziomy oczyszczania powietrza

Człowiek codziennie potrzebuje aż 30 kg powietrza i bardzo dużo zależy od jego jakości. Ponieważ ponad 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach, niezwykle ważne stało się zapewnienie w nim dobrej jakości, czystego filtrowanego powietrza.

Rekuperacja je dostarcza, a do dyspozycji są aż trzy poziomy oczyszczania powietrza.

Zaawansowane sposoby oczyszczania powietrza – filtr kanałowy

Dom bez rekuperacji

Rekuperacja daje również możliwość montażu elektrycznego filtra kanałowego, np. ALPHAclear, który oczyszcza powietrze w 100% z zanieczyszczeń zgrubnych oraz na poziomie 99,94% ze wszystkich mniejszych cząsteczek pyłu zawieszonego.

Jak jednak szczelność budynku wpływa na zdrowie jego mieszkańców?

ALPHAclear z elektrofiltrem to system antysmogowy, który nawiewane do budynku powietrze oczyszcza z wirusów, bakterii, zarodników pleśni i grzybów, pyłów będących składnikami smogu oraz wyposaża je w – mające zbawienny wpływ na organizm człowieka – jony ujemne. Filtr znajduje się za rekuperatorem, co sprawia, że powietrze filtrowane jest podwójnie: raz w filtrach rekuperatora, drugi raz w systemie ALPHAclear.

Rekuperacja zimą

Poniższe pomiary przedstawiają pomiar temperatury w systemie rekuperacji zimą i pochodzą z systemu rekuperacji opartego na rekuperatorze AERISnext 600 VV z jednostką chłodzącą ARTIC Q600, który znajduje się we Wrocławiu.

Minus 11,5°C to temperatura powietrza czerpanego z zewnątrz. Nawiew to temperatura tego samego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Aż 28,5oC wynosi różnica temperatur = energia odzyskana w wymienniku rekuperatora.

Odzysk ciepla z wentylacji zima

Proszę wyobrazić sobie coś jeszcze…

Dom z rekuperacją, zima, minus 12 stopni na zewnątrz, 1 w nocy, sypie pierwszy śnieg. W pomieszczeniach temperatura +21 stopni C. I czuć ten śnieg w powietrzu… nie wierzycie?!!  Uwierzcie!!

Czuć też deszcz, tę miękkość świeżości w powietrzu. A jak świeżo w każdej sypialni po całej nocy…. TO NAPRAWDĘ CZUĆ. Zapraszamy do odwiedzenia domu z rekuperacją (wybierz z mapki najbliższego Doradcę Rekuperatory.pl i umów z nim wizytę).

    Rekuperatory.pl

    Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

    Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

    Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

    Rekuperatory.pl
    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.... czytaj dalej

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
    Małgorzata Wojewoda

    Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

    AERIS
    AERISnext
    Alpha Clear
    Climate Recovery
    Drafton
    NeoFlexPRO
    NeoFlex®GOLD
    NeoFlex®STDTM
    NeoStalTM
    Nubo
    SoundBlock