"Reku CO?" pyta nas od czasu do czasu mniej obeznany inwestor. Temu, który spotkał się już z terminem rekuperacja, zdarza się powiedzieć rekupcja, rekupercja, rekuperotocja. Trudne słowo. Nie tak dawno poznańscy urzędnicy zdecydowali o postawieniu na Starym Rynku urządzenia do zbierania psich kup(!) i nazwali je rekuperatorami. Od łac. recuperatio, czyli odzysk. Nie wiem, co odzyskiwał poznański 'rekuperator', ale na pewno nie ciepło. A może? ;)

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja to wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza w pomieszczeniach na świeże powietrze zewnętrzne. Wentylacja jednak zaawansowana, nowoczesna i energooszczędna.

Rekuperacja to taka wentylacja, która odzyskuje ciepło.

I robi to mechanicznie, tzn. w sposób wymuszony. To wymuszenie i mechanika pozwala na pełne uniezależnienie się od grymasów pogody: wiatru, temperatury i ciśnienia, które mają ogromny wpływ na zawodność wentylacji grawitacyjnej, która w domach ze szczelnymi oknami się po prostu nie sprawdza.

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Energooszczędny sposób na efektywną wymianę powietrza w szczelnych nowoczesnych budynkach.

 

co to jest rekuperacja

Rekuperacja to udany związek efektywnej wymiany powietrza i oszczędności, czyli odzysku ciepła ze świeżym powietrzem.

 

Centralną częścią systemu rekuperacji jest rekuperator: urządzenie służące do generowania ruchu w instalacji wentylacyjnej. To właśnie w rekuperatorze dochodzi do wymiany energii pomiędzy strumieniem powietrza nawiewanego a wywiewanego. W rekuperatorze, a właściwie w jego części zwanej wymiennikiem ciepła rekuperatora.

 

Jak działa rekuperacja?