Koszt rekuperacji można wyliczyć tylko na podstawie rzutów budynku

Pierwsza rzecz, o jaką powinien zapytać inżynier projektujący rekuperację, to rzuty każdej z kondygnacji budynku. Jeżeli firma zajmująca się montażem rekuperacji powie Wam, że ich nie potrzebuje, by wycenić lub - o zgrozo - wykonać system - zapalcie czerwone światło ostrzegawcze.

 

rzuty budynku a rekuperacja

Rzuty każdej kondygnacji to punkt wyjścia do rozmów o dobrze wykonanej rekuperacji.

 

Rzuty budynku: niezbędny element do wyceny rekuperacji

Rzuty są niezbędne: na ich podstawie planowana jest trasa prowadzenia kanałów wentylacyjnych, co stanowi punkt wyjścia do każdego następnego kroku i podstawę wykonania efektywnie funkcjonującego systemu rekuperacji. Na ich podstawie obliczane jest także zapotrzebowanie budynku na powietrze wentylacyjne, co stanowi z kolei punkt wyjścia do doboru właściwej mocy rekuperatora. Nic ważniejszego być nie może!

Każda nieprawidłowość, jaka wystąpi na tym etapie, skutkować może późniejszym brakiem komfortu klimatycznego i odzysku ciepła. Błędy zaś biorą się nie tylko z niedopatrzenia czy niechlujstwa, ale również z braku wiedzy i doświadczenia projektanta.

Właściwe rozplanowanie trasy prowadzenia instalacji rekuperacji załatwia kilka bardzo ważnych zagadnień:

  • doprowadzenie i wyciągnięcie do i z pomieszczeń optymalnej ilości powietrza
  • oznaczenie poszczególnych pomieszczeń w domu do montażu punktów nawiewnych (pomieszczenia tzw. czyste: salon, sypialnie), punktów wywiewnych (pomieszczenia tzw. brudne: kuchnia, łazienki) oraz pomieszczenia transferowe, w których nie będzie montowany ani nawiew, ani wywiew - będzie przez nie tylko przepływało powietrze
  • umiejscowienie punktów nawiewnych i wywiewnych (szalenie istotna kwestia)
  • optymalizacja prowadzenia kanałów w celu uniknięcia lub nawet wyeliminowania jakiejkolwiek zabudowy kanałów