Filtry – gwarancja poprawnego działania systemu rekuperacji.

Czyste filtry w rekuperatorze to podstawa poprawnego działania systemu rekuperacji. Filtry chronią nie tylko sam wymiennik rekuperatora, ale również decydują bezpośrednio o jakości powietrza nawiewanego przez system rekuperacji do pomieszczeń.Jakość filtrów powinno się sprawdzać co najmniej co 3 miesiące i w przypadku ich zabrudzenia, należy je wymienić na nowe. Filtry wielorazowego użytku można wyczyścić (wyłącznie na sucho). Filtry jednorazowe wykonane z tkaniny, należy wymienić. W żadnym wypadku nie wolno ich prać – stracą wtedy swoje właściwości filtracyjne.

Jak wymienić i gdzie kupić filtry

Sprawdź, jak wymienić filtry w rekuperatorze. Sklep internetowy z filtrami: www.kupfiltry.plCzysty i brudny aeris nextCzysty filtr (z lewej) i brudny filtr do rekuperatora AERISnext.
Jak działa pompa ciepła

Test inżynierów Rekuperatory.pl

Inżynierowie Rekuperatory.pl dokonali obliczeń pomiarowych wydajności rekuperatora AERIS 350 dla różnych konfiguracji filtra.Rekuperator wyposażony został w standardowe filtry EU4, a następnie w filtry o podwyższonym stopniu filtracji EU7. Centrala zainstalowana była w standardowej domowej instalacji wentylacyjnej. Pomiary wydajności dokonywane były za pomocą anemometru TESTO.Okazało się, że zabrudzenie lub zwilżenie filtra powodowało znaczne obniżenie wydajności rekuperatora. Dla filtra EU4, stosowanego standardowo w rekuperatorach AERIS 350 wyniki wyglądały następująco: przy 100% wydajności wentylatorów dla suchego i czystego filtra, jeśli filtr został zabrudzony, ilość powietrza nawiewanego spadała o 11%, jeśli filtr został silnie zabrudzony i zwilżony wydajność nawiewu spadała o 28%. Dla filtra EU7 o zwiększonym stopniu filtracji po zamontowaniu filtra brudnego wydajność nawiewu spadała o 10%, a po zamontowaniu filtra brudnego i wilgotnego – wydajność spadała o 36,3%!Wnioski są następujące: korzystanie z brudnych filtrów lub ich zbyt rzadka wymiana powoduje znaczne obniżenie wydajności systemu wentylacyjnego. Wydajność rekuperatora może zostać zmniejszona o 1/3 jeśli użytkownik zapomni wymienić filtry lub celowo będzie unikał ich wymiany. Co więcej – zwiększenie oporów przepływu powietrza przez filtry zmusza użytkownika do korzystania z wyższych biegów rekuperatora dla uzyskania takiej samej wydajności, co ma znaczny wpływ na zużycie energii przez rekuperator.Podsumowując – regularna wymiana filtrów w rekuperatorze oznacza nie tylko wyższą higienę systemu wentylacyjnego, ale także większą energooszczędność, dzięki redukcji zużycia energii.Rekuperatory.pl zalecają regularne sprawdzanie poziomu zabrudzenia filtrów i ich wymianę maksymalnie co 3-4 miesiące w każdym rekuperatorze. Maksymalna żywotność filtra dla terenów, gdzie zapylenie powietrza jest stosunkowo niewielkie wynosi 5-6 miesięcy, choć ze względu na badania opisane powyżej warto wymieniać filtry znacznie częściej na bieżąco kontrolując ich czystość. 

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock