Każdy dom musi posiadać system wentylacyjny, co reguluje polska norma budowlana. Może to być zarówno system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w którym powietrze powinno przepływać z nieszczelności okien do kratek wywiewnych umieszczonych w kominach wentylacyjnych, jak i system wentylacji mechanicznej. To od inwestora zależy, który system wentylacyjny wybierze. Dom jednak musi być wentylowany, tj. musi istnieć w nim wymiana powietrza zużytego na świeże. Po co wentylować?

Wentylacja grawitacyjna

Wymyślono ją dawno temu, kiedy drewniane okna były na tyle nieszczelne, że wpuszczały do domu powietrze z zewnątrz. Ciśnienie powodowało, że powietrze było samoistnie zaciągane z zewnątrz przez nieszczelne okna, wędrowało przez cały dom, by ostatecznie zostać wywiane kratkami wywiewnymi umieszczonymi w łazience i WC. Prawidłowy obieg powietrza przy wentylacji grawitacyjnej ilustruje poniższy schemat.

wentylacja grawitacyjna

Schemat prawidłowego przepływu powietrza: wentylacja grawitacyjna.

 

Kiedy nieszczelne okna zastąpiono ciepłymi oknami z trzema szybami, grawitacja przestaje działać, a z kratek wywiewnych w zimie zieje chłodem. Zieje, bo powietrze jest przez nie nawiewane, ponieważ nie ma którędy dopłynąć, dopływa właśnie tymi kratkami. Jedynym rozwiązaniem byłoby otworzyć okna, ale... kto to robi chętnie w zimie? Wymyślono zatem różnego rodzaju 'inteligentne' rozszczelnienia szczelnych okien (!) w postaci nawiewników, napowietrzników etc. Czy to ma sens, odpowiedzcie sami.

 

Dlaczego rekuperacja

Również z uwagi na coraz mocniej zaostrzane przepisy budowlane dotyczące energochłonności budynków, inwestorzy coraz częściej chętnie zwracają się ku wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli systemowi rekuperacji. I to nie tylko przy tych najbardziej energooszczędnym budownictwie, ale po prostu przy każdym wznoszonym budynku, który ma być w miarę rozsądnie zbudowany. 

Jak działa rekuperacja - zobacz schemat

 

W projektach budynków tradycyjnych najczęściej projektowana jest jeszcze wentylacja grawitacyjna, jednak w ofercie wszystkich biur architektonicznych dokupić do niej można projekt rekuperacji.  

Dlaczego?

Bo tylko taki rodzaj wentylacji nie powoduje strat energetycznych i zapewnia wysoki komfort o każdej porze roku. Korzyści z rekuperacji jest jednak dużo więcej.

W budynkach pasywnych wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - rekuperacja - jest obowiązkowa. Bez niej budynek nie spełniłby restrykcyjnych norm energetycznych, które wynoszą 15 kWh/(m2*rok).

Jeżeli zastanawiasz się, jaką wentylację wybrać dla swojego domu, porozmawiaj z doradcą Rekuperatory.pl, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości: otwieram zakładkę KONTAKT.

Jeżeli masz już wybrany projekt domu, dowiedz się, z budowy których kominów bedziesz mógł zrezygnować przy zamianie wentylacji grawitacyjnej na rekuperację.

« przeglądaj pozostałe artykuły