Oferta specjalna montażu rekuperacji

    • tłumiki SoundBlock o wartości do 2100 zł gratis
    • bezpłatna wycena i konsultacja montażu
    • projekt inżynierski z obliczeniami
    • bezpłatny dojazd na budowę

    Wypełnij formularz do 30.04.24r. – wyślemy Ci na maila voucher z pakietem specjalnych korzyści!

    Zloty laur Firma godna zaufania Dom pasywny Rzetelna firma

    Odbierz voucher z wyceną

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na przygotowaniu i przekazaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Przesyłając formularz, akceptujesz warunki świadczenia tej usługi przygotowania i przekazania wyceny.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Zloty laur Firma godna zaufania Dom pasywny Rzetelna firma

    Wentylacja w domu – wszystko, co musisz wiedzieć o wydajnej wentylacji w domu

    O wentylacji O rekuperacji

    Jaki dom musi posiadać wentylację?

    Każdy dom musi posiadać system wentylacyjny, co reguluje polska norma budowlana. Może to być zarówno system tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, w którym powietrze powinno(!) przepływać z nieszczelności okien do kratek wywiewnych umieszczonych w kominach wentylacyjnych, jak i system wentylacji mechanicznej. To od inwestora zależy, który system wentylacyjny wybierze.

    Dom musi być wentylowany, tj. musi istnieć w nim wymiana powietrza zużytego na świeże. Po co wentylować?

    Wentylacja grawitacyjna

    Wentylacja grawitacyjnaWymyślono ją dawno temu, kiedy drewniane okna były na tyle nieszczelne, że wpuszczały do domu powietrze z zewnątrz. Ciśnienie powodowało, że powietrze było samoistnie zaciągane z zewnątrz przez nieszczelne okna, wędrowało przez cały dom, by ostatecznie zostać wywiane kratkami wywiewnymi umieszczonymi w łazience i WC. Obieg powietrza przy wentylacji grawitacyjnej ilustruje schemat prawidłowego przepływu powietrza: wentylacja grawitacyjna.

    Kiedy nieszczelne okna zastąpiono ciepłymi oknami z trzema szybami, grawitacja przestaje działać, a z kratek wywiewnych w zimie zieje chłodem. Zieje, bo powietrze jest przez nie nawiewane, ponieważ nie ma którędy dopłynąć, dopływa właśnie tymi kratkami. Jedynym rozwiązaniem byłoby otworzyć okna, ale… kto to robi chętnie w zimie? Wymyślono zatem różnego rodzaju 'inteligentne’ rozszczelnienia szczelnych okien(!) w postaci nawiewników.

    Więcej o wentylacji grawitacyjnej

    Wentylacja zamiast rekuperacji. Dlaczego rekuperacja?

    Wentylacja grawitacyjna Inwestorzy coraz chętnie – zamiast wentylację grawitacyjną – montują wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, czyli system rekuperacji. I to nie tylko przy super energooszczędnym domu, ale przy każdym budynku, który ma być w miarę rozsądnie zbudowany.

    W projektach domów już niemal zawsze można dokupić projekt rekuperacji zastępując tradycyjną wentylację grawitacyjną.

    Dlaczego? Bo tylko taki rodzaj wentylacji gwarantuje wymianę powietrza na świeże i nie powoduje strat energetycznych. Zapewnia  także wysoki komfort o każdej porze roku. Korzyści z wentylacji mechanicznej jest jednak dużo więcej.

    Tutaj możesz także od razu przejrzeć ofertę rekuperatorów AERISnext

    Ciekawostka: w budynkach pasywnych wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – rekuperacja – jest obowiązkowa. Bez niej budynek nie spełniłby norm zużycia energii, które są bardzo niskie i wynoszą 15 kWh/(m ²*rok).

    Co to znaczy wentylacja. Po co jest wentylacja w domu.

    Wentylacja zapewnia wymianę powietrza zużytego na świeże w pomieszczeniach. Jeśli wentylacja nie wymienia powietrza, w pomieszczeniach bardzo szybko spada jakość powietrza i wzrasta poziom dwutlenku węgla (produkowanego przez człowieka). Wtedy źle się czujemy, boli głowa, źle się pracuje i śpi.

    Osoby starsze, dzieci, alergicy mogą mieć także kłopoty z oddychaniem.

    Jak poprawić wentylację w domu

    Najbardziej niezawodnym sposobem jest oczywiście montaż wentylacji mechanicznej. Sytuację poprawi się wtedy trwale i skorzysta ze wszystkich korzyści rekuperacji.

    Istnieją jednak także co najmniej dwa inne sposoby. Jeden: tymczasowy poprzez intensywne wietrzenie, drugi związany z zakupem nawiewników.

    Jaka wentylacja w domu jednorodzinnym. Sposoby wentylacji.

    Entuzjaści tradycyjnych rozwiązań odpowiedzieliby, że najlepiej wentylować poprzez szybką wymianę powietrza w pomieszczeniach, czyli…  naprzeciwległe otwarcie okien i wytworzenie tzw. przeciągu.

    Należy jednak uważać: przeciąg może być on niebezpieczny i powodować przeziębienia, ból głowy, a nawet porażenie nerwów. Wymianę powietrza tym sposobem najlepiej więc realizować, gdy nie wystawia się bezpośrednio na działanie przeciągu.

    Bardziej trwałym sposobem, i nieco mniej niebezpiecznym jest, dołożenie do szczelnych, ciepłych okien nawiewników. Gdy są one otwarte – wpuszczą do pomieszczeń powietrze z zewnątrz. Nie ma jednak możliwości sterowania nimi w precyzyjny sposób, powietrze nie jest filtrowane (choć można kupić także nawiewniki z filtrami, które należy wymieniać). Do pomieszczeń wpada powietrze prosto z zewnątrz, o temperaturze takiej, jaka panuje na zewnątrz.

    Nawiewniki nie działają jednak przez cały rok, a jedynie, gdy na zewnątrz jest chłodno. Bo aby doszło do 'zaciągnięcia’ powietrza z zewnątrz do domu, musi wytworzyć się ciąg wentylacyjny, tj. siła, która 'ruszy’ powietrze z zewnątrz do wewnątrz. Siłę tę powoduje różnica ciśnień, która z kolei wytwarzana jest z różnicy temperatur pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem.

    Dopiero, gdy taka różnica jest, powietrze zostanie zassane nawiewnikiem okiennym i pokieruje się do kratki wyciągowej, skąd przez komin zostanie przetransportowane na zewnątrz.

    Czy musi być wentylacja w domu

    Tak, budynek musi posiadać jeden system wentylacyjny. Regulują to przepisy budowlane. Warto pamiętać, że tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie zadziała, gdy zamontujemy szczelne okna i nie wyposażymy je w rozszczelnienia = nawiewniki.

    Czy wentylacja grawitacyjna w domu wystarczy?

    Tak, wystarczy, jeśli odpowiesz TAK na poniższe trzy pytania:

    1. Nie potrzebujesz mieć ciągłego dostępu do świeżego powietrza, również w nocy.
    2. Nie zależy Ci na filtrowaniu powietrza z kurzu, alergenów, insektów, smogu, bakterii, wirusów.
    3. Nie przywiązujesz wagi do komfortu klimatycznego, tj. możesz otwierać okna, gdy na zewnątrz jest chłodno i nie żal Ci usuwanego ciepła.

    Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

    Są podobne tylko z nazwy, ale realizowane za pomocą dwóch różnych sposobów. Wentylacja grawitacyjna działa tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest chłodno, tylko wtedy może dojść samoczynnie do poruszenia powietrza. Warunek jest taki, że okna mają nawiewniki lub są stare = nieszczelne. Tylko wtedy powietrze ma skąd napłynąć.

    Wentylacja mechaniczna jest kontrolowana i regulowana za pomocą rekuperatora. To on wyciąga i nawiewa taką samą ilość powietrza do pomieszczeń przez całą dobę. Dodatkowo w wymienniku rekuperatora powietrze jest oczyszczane, a energia z cieplejszego strumienia przekazywana = odzyskiwana.

    Tutaj więcej o różnicach.

    Wentylacja – dom pełen powietrza

    Wentylowany dom jest pełen świeżego powietrza. To z tego powodu czujemy się w nim dobrze, głęboko śpimy, efektywniej myślimy, mamy lepsze samopoczucie.

    Czyste, pozbawione zewnętrznych zanieczyszczeń powietrze, które jest wymieniane przez całą dobę, odpowiada za jakość życia i tworzy niepowtarzalny klimat, który jest nie do uzyskania w budynkach z wentylacją grawitacyjną, która nie sprawdza się przy ciepłych, energooszczędnych oknach.

    Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

    AERIS
    AERISnext
    Alpha Clear
    Climate Recovery
    Drafton
    NeoFlexPRO
    NeoFlex®GOLD
    NeoFlex®STDTM
    NeoStalTM
    Nubo
    SoundBlock