Jak wymienić filtry w rekuperatorze.

Wymiana filtrów – konieczność

Jedną z korzyści działania systemu rekuperacji jest ciągłe filtrowanie całego nawiewanego do domu powietrza z kurzu i zanieczyszczeń zewnętrznych. Rekuperatory AERISnext fabrycznie wyposażone są w dwa filtry: jeden na nawiewie, drugi na wywiewie i oba pełnią bardzo ważną rolę dla poprawnego działania całego systemu wentylacyjnego dlatego należy systematycznie je wymieniać.

Jest to prosta czynność polegająca na wyjęciu filtrów z urządzenia i wymianie ich na nowe.

Kiedy najlepiej to zrobić? Najczęściej podaje się, że filtry wymieniać należy co 3-4 miesiące, ale tak naprawdę należy czynić to dokładnie wtedy, kiedy się zabrudzą:)

 

Najlepszym sposobem na to, by dowiedzieć się, czy filtry nadają się już do wymiany, jest otworzenie dwóch plastykowych osłon znajdujących się w przedniej części rekuperatora i wyjęcie filtrów. Jeżeli są one szare (lub czarne), brudne i zakurzone: nadają się bezwzględnie do wymiany. Jeżeli tylko lekko przyszarzone i okurzone – można je jeszcze jakiś czas użytkować sprawdzając regularnie ich stan.

 

Wymiana filtrow w rekuperatorze

W przedniej części panelu rekuperatora znajdują się dwie plastikowe klapy, które należy otworzyć, by dostać się do filtrów i je wyciągnąć sprawdzając ich stan, a w razie potrzeby wymienić na nowe. 

Wymiana filtrów w rekuperatorze aeris

Poprzedni model rekuperatora AERIS: sposób postępowania identyczny. kieszenie na froncie urządzenia należy otworzyć, by dostać się do filtrów.

 

Wymiana filtrow w aeris next

Nie ma wątpliwości, czy filtr po prawej stronie jest brudny: jest bardzo brudny! Taki filtr należy bezwzględnie i jak najszybciej wymienić na nowy. 

 

Filtry do rekuperatora AERIS i jego następcy AERISnext występują w dwóch klasach filtracji: G4 (klasa podstawowa) i F7 (wyższa/dokładniejsza klasa filtracji).

Dla starego modelu AERIS można zakupić jeszcze filtry o niskiej klasie filtracji G3 wykonane z miękkiej tkaniny filtracyjnej, które nakłada się na metalowe ramki. Metalowe ramki przy pierwszym zamówieniu filtrów na tkaninie, należy domówić. Potem zamawia się już same filtry.

zobacz aktualne ceny filtrów do rekuperatorów

Filtr do rekuperatora aeris

Filtr klasy G3 wykonany z tkaniny filtracyjnej naciągnięty na metalową ramkę umożliwiającą montaż w rekuperatorze. 

 

Możliwe jest również zamówienie filtrów o podwyższonej klasie filtracji G7, które występują również w komplecie G4 plus F7. Dokładniejszy filtr F7 montuje się wtedy na nawiewie rekuperatora w celu dokładniejszego oczyszczania powietrza zewnętrznego (bardziej szczegółowa instrukcja poniżej).

Filtry do rekuperatora g4 f7

Komplet filtrów G4/F7 do rekuperatora AERISnext. 

 

Czerwony filtr F7 (lepsza klasa filtracji) powinien być zamontowany w rekuperatorze po stronie króćców czerpni powietrza zewnętrznego i wyrzutni powietrza zużytego.

Czarny filtr G4 powinien być zamontowany w rekuperatorze po stronie krućców nawiewu powietrza do budynku i wywiewu powietrza zużytego z budynku. Jego zadaniem jest tylko zabezpieczenie wentylatora i wymiennika ciepła przed zabrudzeniem.

Podsumowując: czerwony filtr F7 powinien być montowany po tej stronie, po której do rekuperatora wchodzi kanał czerpni. Jeżeli nie jesteś w stanie ocenić, z której strony wchodzi do rekuperatora kanał czerpni, spójrz na podłączenie odpływu skroplin z rekuperatora: czerwony filtr F7 powinien być zamontowany po tej samej stronie.

 

Filtr do rekuperatora o podwyższonej klasie filtracji

Filtry G7 o podwyższonej klasie filtracji do rekuperatora AERIS starego typu. 

 

Ważne jednak, by filtry w rekuperatorze były zawsze czyste. Brudny filtr upośledza przepływ powietrza i sprawia, że po pierwsze system nie będzie dostarczał do pomieszczeń idealnie wyliczonej ilości powietrza koniecznego do zachowania maksymalnego komfortu klimatycznego, po drugie może dojść do poważnego zabrudzenia wymiennika i łopatek wentylatorów oraz konieczności ich wymiany!

filtry możesz zamówić na stronie sklepu www.kupfiltry.pl

 

Zobacz jak wymienić filtry w rekuperatorze AERIS:

Bardzo podobnie wymienia się również filtry w GWC:

Projekt rekuperacji, wentylacji mechanicznej

    Rekuperatory.pl

    Chcesz dowiedzieć się więcej o rekuperacji?

    Poznaj sposób na oszczędności w Twoim domu! Zostaw numer, oddzwonimy.

    Twój numer telefonu nie będzie wykorzystywany w celach innych niż konsultacja z naszym doradcą

    Rekuperatory.pl
    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.... czytaj dalej

    Przesłanie zgłoszenia oznacza zgodę na marketing bezpośredni ze strony Roha Group Sp. z o.o. oraz Roha Energy Sp. z o.o. Działania marketingowe będą polegać na wysłaniu wyceny, która będzie zawierać informację handlową o produktach i usługach spółki lub jej partnerów.

    Będziemy przetwarzać twoje dane na podstawie prawnie uzasadnionego interesu — naszego i naszych partnerów, który polega na promowaniu własnych produktów i usług. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych dostępne są w Polityce prywatności, która zawiera też informacje o twoich prawach.

    Zgodę możesz wycofać, a wobec przetwarzania danych sprzeciwić się w każdej chwili. Wycofanie zgody nie wpłynie na zgodność z prawem działań, które miały miejsce do chwili jej cofnięcia, w tym przetwarzanie twoich danych.

    Masz pytanie o rekuperację? Napisz, doradzę!
    Agata Burnat

    Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

    AERIS
    AERISnext
    Alpha Clear
    Climate Recovery
    Drafton
    NeoFlexPRO
    NeoFlex®GOLD
    NeoFlex®STDTM
    NeoStalTM
    Nubo
    SoundBlock