Rekuperator AERIS fabrycznie wyposażony jest w dwa filtry sztywne, które można 2-3 razy wyczyścić na sucho. Potem jednak należy filtry wymienić na nowe.

Kiedy najlepiej to zrobić? Najczęściej podaje się, że filtry wymieniać należy co 3-4 miesiące, ale tak naprawdę należy czynić to dokładnie wtedy, kiedy się zabrudzą:)

filtry do rekuperatora Aeris

Filtry G4 - standardowe wyposażenie rekuperatora AERIS

Najlepszą sposobem na to, by dowiedzieć się, czy filtry nadają się już do zmiany, jest otworzenie dwóch plastykowych osłon znajdujących się w przedniej części rekuperatora i wyjęcie filtrów. Jeżeli są one czarne i zakurzone: nadają się bezwzględnie do wymiany. Jeżeli tylko lekko przyszarzone i okurzone - można je jeszcze jakiś czas użytkować sprawdzając regularnie ich stan.

wymiana filtrów w rekuperatorze Aeris

Na froncie rekuperatora znajdują się dwie kieszenie, które należy otworzyć, by dostać się do filtrów.

 lekko zabrudzony filtr w rekuperatorze Aeris

Tak wygląda lekko zabrudzony filtr w rekuperatorze - można go jeszcze przez jakiś czas użytkować

Filtry, w które zwykle można zaopatrzyć się występują w dwóch rodzajach: sztywne/plastykowe oraz miękkie, z tkaniny filtracyjnej, które nakłada się na metalowe ramki. Metalowe ramki przy pierwszym zamówieniu filtrów na tkaninie, należy domówić. Potem zamawia się już same filtry. Oba te rodzaje filtrów posiadają identyczną klasę filtracji (G4), różnią się tylko ceną (na korzyść filtra tkaninowego).

zobacz aktualne ceny

 filtr do rekuperatora Aeris

Filtr G4 wykonany z tkaniny filtracyjnej naciągnięty na metalową ramkę

Możliwe jest również zamówienie filtrów o podwyższonej klasie filtracji EU7. Występują one tylko jako filtry sztywne/plastykowe.

filtr do rekuperatora o podwyższonej klasie filtracji

Filtry EU7 o podwyższonej klasie filtracji.

Dla osób stosujących filtry o podwyższonej klasie filtracji (droższe, ale wyłapujące mniejsze zanieczyszczenia), którymi są zazwyczaj alergicy, istnieje możliwość zastosowania filtrów o dwóch różnych klasach filtracji na nawiewie i wywiewie. Ten filtr bowiem, który montowany jest na wlocie powietrza do wymiennika, chroni tylko i wyłącznie sam wymiennik i łopatki wentylatora przed zabrudzeniem. Może zatem być tu użyty filtr o mniejszej klasie filtracji EU4. Na nawiewie powietrza do pomieszczeń można zastosować już docelowy filtr EU7.

Ważne jednak, by filtry w rekuperatorze były zawsze czyste. Brudny filtr upośledza przepływ powietrza i sprawia, że po pierwsze system nie będzie dostarczał do pomieszczeń idealnie wyliczonej ilości powietrza koniecznego do zachowania maksymalnego komfortu klimatycznego, po drugie może dojść do poważnego zabrudzenia wymiennika i łopatek wentylatorów oraz konieczności ich wymiany!

filtry możesz zamówić na stronie sklepu www.kupfiltry.pl

Zobacz jak wymienić filtry w rekuperatorze AERIS:

Bardzo podobnie wymienia się również filtry w GWC:

przeglądaj pozostałe artykuły