Masz kłopoty ze snem? Boli Cię głowa? Cierpisz na jakieś dolegliwości układu oddechowego? Masz alergię? Sprawdź, jaka jest jakość powietrza, którym oddychasz!
Jestem szczęściarą! Mieszkam w zdrowym, pełnym świeżego i czystego powietrza domu z rekuperacją. Rekuperacja bez żadnych strat energetycznych (a nawet z oszczędnościami), bez wietrzenia, przeciągów, bez nawiewników w oknach i nie działających kratek wentylacyjnych, wymienia zużyte powietrze na świeże.
Mój dom jest zdrowy. A Twój?
Jak wynika z raportu opracowanego na konferencję Zdrowy Dzień Budynków 2017 (Healthy Buldings Day), która odbędzie się w Lublinie 2.07.2017 my, Europejczycy ponad 90% życia spędzamy wewnątrz pomieszczeń. Czym wtedy oddychamy?
Wiele osób doświadcza wtedy ciągłego kontaktu z:
- nadmierną wilgotnością i pleśnią
- niedostateczną ilością światła
- niekomfortową temperaturą
- niską jakością powietrza wewnętrznego
Przekłada się to wprost na kondycję psychofizyczną i zdrowie: cierpią na astmę, przewlekłe choroby płuc i inne choroby układu oddechowego, mają kłopoty ze snem i koncentracją oraz nawracające bóle głowy.
Szacuje się, że wydatki na leczenie tych osób kosztują Europę rocznie ponad 82 billionów Euro!
Wszystko z powodu jakości budynków w Europie, która pozostawia wiele do życzenia w kwestii ogrzewania, wilgoności, oświetlenia i wentylacji. Znacie raport Veluxa z 2016r "Barometr Zdrowych Domów?". Po polsku można go przeczytać tutaj
Koncern przygotował już kolejną edycję raportu 2017: po angielsku można go przeczytać tu: http://velcdn.azureedge.net/~/media/com/health/healthy-home-barometer/507505-01%20barometer_2017.pdf
Budując dom warto pamiętać więc o adekwatnej wentylacji: efektywnej, energooszczędnej, filtrującej dodatkowo nawiewane powietrze. Taka wentylacja idealnie pasuje do ciepłego domu, bo bez strat energetycznych dostarcza idealną ilość świeżego powietrza wspomagając dobry sen i zdrowie.
Decydując się na rekuperację pamiętać warto, że:
- w domu z rekuperacją możesz otwierać okna(!)
- część okien możesz zrobić nieotwieranych (tzw. szklenia stałe: piękne i dużo tańsze)
- nie powinieneś w oknach w domu z rekuperacją stosować nawiewników (okna powinny być maksymalnie szczelne)
Szklenia stałe są piękne i bezpieczne.