Autoryzowane Ekipy Wykonawcze Rekuperatory.pl wykonały system rekuperacji w domu pasywnym w miejscowości Olszewo, w województwie warmińsko-mazurskim. Aktualnie wykonano pierwszy etap prac: montaż kanałów wentylacyjnych. Docelowo w domu tym będzie zainstalowany przeciwprądowy rekuperator AERIS o najwyższym stopniu odzysku ciepła z powietrza wywiewanego (do 95%).

Dom w Olszewie budowany jest w standardzie pasywnym, co oznacza bardzo wysokie współczynniki izolacyjności przegród. Mówiąc prościej: jest to bardzo ciepły, dobrze zaizolowany dom, którego zapotrzebowanie na ciepło jest nawet ośmiokrotnie niższe niż zwykłych budynków i wynosi nie więcej niż 15 kWh/(m²/rok). W domach energooszczędnych osiąga ono około 40  kWh/(m²/rok), a w tych budowanych w standardowej technologii cyfra ta dochodzi do nawet 120 kWh/(m²/rok).

rekuperacja w domu pasywnym

Dom pasywny z instalacją rekuperatory.pl

Domów pasywnych w Polsce jest zaledwie kilkanaście, ale za zachodnią granicą Polski już ponad 20.000. Aby dom był pasywny, spełniać musi szereg warunków związanych ze szczelnością. Jednym z bezwzględnych wymagań jest zastosowanie w nim rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ocenia się, że w standardach polskich budowa domu pasywnego jest o około 30% wyższa niż budowa domu standardowego, w Niemczech zwyżka wynosi zaledwie 3-8%.

W przeważającej części zapotrzebowanie na ciepło budynku pasywnego zostaje dostarczone z promieniowania słonecznego oraz z ciepła oddawanego przez urządzenia (telewizor, kuchnia, komputery) i przebywających w budynku ludzi. Jedynie podczas długotrwałych bardzo niskich temperatur zewnętrznych, dom pasywny wymaga dogrzewania. Zazwyczaj jednak w domach pasywnych nie buduje się tradycyjnego systemu grzewczego (zbyt duży koszt jak na potrzeby takiego budynku). Nie dogrzewa się tez go (w naszej strefie klimatycznej) samym powietrzem wentylacyjnym (trudno byłoby zapewnić komfortową temperaturę dla takiego domu podczas ostrej zimy), dlatego najczęściej stosuje się w nim niewielkie grzejniki elektryczne lub pasy elektrycznych mat grzejnych. Dom pasywny można też dogrzewać klimatyzatorem z funkcją grzania.

Rekuperacja w domu pasywnym - ciekawostki:

 • w domu pasywnym nie można zainstalować np. kominka, gdyż ilość ciepła byłaby dla niego zbyt duża i spowodowałaby zbyt duży wzrost temperatury wewnętrznej,
 • w domu pasywnym nie można zastosować innego niż rekuperacja sposobu wentylacji budynków (wentylacja grawitacyjna zdyskwalifikowałaby dom jako pasywny),
 • dom pasywny nie ma komina (brak pieca, brak wentylacji grawitacyjnej, brak kominka - komin nie jest potrzebny),
 • pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej budynek pasywny z niezbędnymi certyfikatami Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt powstał w 2006 r. w Smolcu pod Wrocławiem (rekuperatory.pl projektowały i wykonywały system rekuperacji),
 • obecnie (2014 r.) trwa program rządowy refundujący część kosztów budowy domu pasywnego (określanego jako standard NF15),
 • instalacje rekuperatory.pl i rekuperatory AERIS spełniają standardy tychże dopłat programu rzadowego.

Opinie o Rekuperatory.pl

 • „Bardzo profesjonalna i rzetelna firma. Wszystko zgodnie z umową. Możliwość negocjacji..”

  Andrzej Lemański, Bystrzyca Kłodzka, dolnośląskie

 • Etap montażu mam już za sobą. Szybko, sprawnie. Polecam w 100 procentach.

  Michał Bartkiewicz, Ząbkowice Śl., woj. dolnośląskie

 • Rzetelna, terminowa i konkretna firma godna polecenia.

  Anna Rzeźnik, Chełmek, woj. małopolskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa.

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Stosunek do klienta bez zarzutu. Sprzęt najwyższej światowej klasy. Tylko tak trzymać. Mogę polecić każdemu Rekuperatory.pl.

  Andrzej Derlatka, Zielonki, woj. mazowieckie

 • Wszystko ok! Rekuperator działa bez zastrzeżeń. Polecam Rekuperatory.pl (ROHA Group)!

  Piotr Szczepanik, Węgrów-Liw, woj. mazowieckie

 • Dziękuję ogromnie Rekuperatory.pl za konsultacje! Zwróciłem się o przeanalizowanie mojego projektu rekuperacji, ponieważ mój wykonawca nie do końca chciał zrobić wentylacje z odzyskiem ciepła zgodnie z normami i standardami ogólnie obowiązującymi. Spotkałem się z dużą fachowością, zrozumieniem i pomocą. Gdybym mógł jeszcze raz wybrać wykonawcę rekuperacji, z pewnością wybrałbym Rekuperatory.pl!

  Tomasz Żmijewski, Nikielkowo, woj. warmińsko-mazurskie

 • Szybko, sprawie, czysto zamontowane urządzenie

  Piotr Nochowicz, Dzierzążenko, woj. wielkopolskie

 • Profesjonalne podejście, kompleksowa obsługa, wysokiej jakości urządzenie. Polecam.

  Artur Nawrot, Pieszków, woj. dolnośląskie

 • Rewelacyjna ekipa: szybko i sprawnie. Mili Panowie, zresztą od początku do końca super fachowa obsługa

  Magdalena Greń-Zgliczyńska, Cieszyn, woj. śląskie

 • Realizacja przebiegła bardzo sprawnie, szybko, zgodnie z projektem i założeniami.

  Po zakończeniu ekipa pozostawiła po sobie porządek.

  Tomek Kućmiński, Kwidzyn, woj. pomorskie

 • Montaż przebiegł bez najmniejszych problemów. Pracownicy wykazali się doświadczeniem, wiedzą i wysoką kulturą osobistą. Rekuperator został podłączony do wifi. Instruktaż przeprowadzony w sposób miły i przystępny.

  Polecam!

  Damian Doleciński, Gowarzewo, woj. wielkopolskie