Warto pamiętać

Dom pasywny czy energooszczędny ma na celu maksymalne wykorzystanie dostępnej energii – zarówno produkowanej wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dom taki skonstruowany jest najczęściej tak, aby maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby dom obracał się na kurzej łapie w zależności nie tylko od pory roku, ale również od pory dnia:)

Rekuperacja oznacza powtórne wykorzystanie raz wytworzonej energii

… i dlatego tak dobrze wpisuje się w ideę domu energooszczędnego. Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powtórnie wykorzystuje raz wytworzoną energię i ogrzewa nią świeże czerpane powietrze. Dzięki temu do pomieszczeń z zewnątrz trafia powietrze, które ogrzane zostaje energią odzyskaną z powietrza wywiewanego.

W praktyce oznacza to, że gdy temperatura powietrza zaciąganego z zewnątrz jest stosunkowo niska, do pomieszczeń dostarczone zostanie to samo powietrze, tyle że jego temperatura będzie znacznie podwyższona.

 

Odzysk ciepła z wentylacji w zimie

Odzysk ciepła z wentylacji najwyższy jest zimą.

 

Jak pracuje system rekuperacji zimą

System rekuperacji czerpie mroźne powietrze zewnętrzne o temperaturze minus 11 stopni. W wymienniku rekuperatora ogrzewa się ono od ciepłego powietrza wyciąganego z pomieszczeń. W wyniku wymiany energii, powietrze to ogrzewa się aż do temperatury 17 stopni C!

 

 

« przeglądaj pozostałe artykuły

Rekomendujemy najwyższej jakości produkty

AERIS
AERISnext
Alpha Clear
Climate Recovery
Drafton
NeoFlexPRO
NeoFlex®GOLD
NeoFlex®STDTM
NeoStalTM
Nubo
SoundBlock